Rolando Rastausko kūryba
Šią savaitę virtualiame skaitytojų klube „[ne]skaitei?“ neaptarinėsime naujausių, labiausiai įtraukiančių, stipriausiai šokiruojančių ar panašiais epitetais padabintų knygų. Padarysime trumpą tylos pauzę ir toje tyloje suskambės du skiemenys – RO-RA.
***
Poetas, dramaturgas, eseistas, vertėjas, Rolandas Rastauskas mirė eidamas septyniasdešimtuosius metus (jubiliejų būtų šventęs spalio 13-ąją). Rašytojo nugyvento intelektualiai turtingo ir prasmingo gyvenimo palikimas – gausus ir įvairialypis. Kviečiame pavartyti jo puslapius bibliotekoje.
Pristatydamas 2024-ųjų pradžioje išleistą rinktinę, kurią sudaro kelionių esė, R. Rastauskas teigė, jog eseistika yra įsivaizduojama kaip paribio zona – kažkas tarp grožinės kūrybos ir dokumentikos, tarp filosofijos ir publicistikos. Tačiau jis džiaugėsi, kad rašydamas šiuos tekstus laikraščiams ir žurnalams, galiausiai parašė ne vieną knygą.
Išties rašytojo išskirtinumas tas, kad norint reguliariai skaityti jo tekstus nereikėjo eiti į knygyną ar biblioteką – užtekdavo kavinėje atsiversti spaudą ir pradžiugindavo ilgiausios autorinės skiltys, atveriančios žaismingą, taiklią ir elegantišką mintį, sąmojo ir ironijos dermę, išskirtinės erudicijos aurą, virtuoziško žodžių meno ir rafinuotos provokacijos magiją. Vaduojantis iš sovietmečio intelektualinio vakuumo, R. Rastausko polinkis į esė žanrą ir stulbinanti pasaulio kultūrinio lobyno erudicija pavertė jį savotišku eseistikos ambasadoriumi – mokytoju ir populiarintoju – Lietuvos kultūrinėje padangėje.
Bibliotekoje turime jo eilėraščių, prozos (esė ir kitko), teatrinių istorijų rinkinį. Kviečiame skaityti.
Rekomenduojame pokalbį su R. Rastausku LRT laidoje „Laiko portretai“: žiūrėkite ČIA.
***
Norite rekomenduoti knygą kitiems skaitytojams? Siųskite savo rekomendaciją ir nuotrauką el. paštu
a . b a r t u l e @ k r s v b i b l i o t e k a . l t