Antanas Šileika „Nebaigti reikalai“
Šią savaitę knygą Jums rekomenduoja Virginija, kurios ilgametis darbas ir pomėgis – kraštotyros sritis – nuspalvina istorinius jos skaitinius savitais atspalviais ir jautriais potėpiais.
Virginija pristato naujausią angliškai kuriančio lietuvių kilmės Kanados rašytojo Antano Šileikos (g. 1953 m. Toronte) romaną „Nebaigti reikalai“. Ankstesnių jo knygų sėkmė rodo neabejotiną rašytojo talentą (romanas „Pogrindis“ įtrauktas į „Globe and Mail“ 2011 m. geriausių knygų šimtuką, „Basakojis bingo pranešėjas“ pelnė 2018-ųjų „Metų knygos rinkimų apdovanojimą“, romanas „Laikinai jūsų“ buvo ekranizuotas). O dar labiau intriguoja naujausiam romanui pasirinkta opi Lietuvos istorijos tema – XX amžiaus vidurio politinis chaosas ir su sovietų saugumu kolaboravusio poeto Kosto Kubilinsko moraliniai pasirinkimai.
***
Knygoje „Nebaigti reikalai“, remiantis tikrais įvykiais, atskleistos XX a. Lietuvos laisvės kovos ir sovietinės okupacijos metai. Tai knyga apie priverstinį žmogaus prisitaikymą prie to metų sąlygų, priešinimąsi ir nepalaužiamą viltį, sunkius, nevienareikšmius moralinius pasirinkimus.
Partizanai, tikėdami geresne ateitimi, kovoja ir siekia kilnaus tikslo – Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau jie puikiai žino, kad be pagalbos tai neįmanoma, nes šalia jų – stipresnė jėga. „Partizaninis karas pasmerktas. Kai kurie iš mūsų laikėmės, nes neturėjome galimybės grįžti į paprastą gyvenimą. Tikėjomės, kad mūsų kova turi didesnę prasmę, moralinę. Bet būti partizanu – reiškia laukti mirties bausmės.“
Poetas Kostas Kubilinskas pasirinko kelią, kuris jam leido kurti, nes kūryba buvo jo gyvenimo tikslas. Bet tas pasirinkimas jį ir sužlugdė. Poetas knygoje nei smerkiamas, nei moralizuojamas, nei giriamas. Visi pasirinkimai tuo metu buvo sudėtingi.
Labai patiko knyga, nes priminė senelės pasakojimus apie pokarį ir tarsi pratęsė juos tematiškai, sudėliodama visus taškus ant „i“. Perskaičiusi knygą, supratau daug dalykų, kurie anksčiau kėlė abejonių.
***
Ačiū Virginijai už rekomendaciją!
Norite rekomenduoti knygą kitiems skaitytojams? Siųskite savo rekomendaciją ir nuotrauką el. paštu
a . b a r t u l e @ k r s v b i b l i o t e k a . l t