S. Dariaus ir S. Girėno skrydžiui atminti Babtuose

S. Dariaus ir S. Girėno skrydžiui atminti Babtuose

1933 m. liepos 17 d., likus 650 kilometrų iki Kauno, sudužo iš JAV skridęs, Atlanto vandenyną įveikęs lėktuvas „Lituanica“. Lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas žuvo. Šiems didvyriams atminti generolo Vlado Nagevičiaus, Babtų visuomenės ir šaulių iniciatyva, 1933 m. liepos 17 d. šalia Babtų miestelio, ant Stabaunyčios kalvos, pastatytas mūrinis koplytstulpis su kryžiumi ir ankstyvojo baroko stiliaus elementais.

Paminklinėje lentoje įrašyta: „17.VII.1933 m. ŠVENTAISIAIS JUBILIEJAUS METAIS BABTŲ VISUOMENĖ IR ŠAULIAI ATNAUJINO, ATSTATĖ GRIUVĖSIAIS VIRTUSĮ SENOVĖS KRYŽIŲ, KAD NEUŽMIRŠTUME LAKŪNŲ DARIAUS IR GIRĖNO ŽYGIŲ."
Kartu įrašyti inžinieriaus Prapuolenio – Pašeimiškio sukurti žodžiai:
„JIE, PERSKRIDĘ ATLANTO VANDENYNĄ,
IŠAUKŠTINO TUO LIETUVĄ TĖVYNĘ.
NORS ŽUVO TRAGIŠKAI, STAIGA
TIES NUMYLĖTA LIETUVA,
TERAGINA JIE MUS VISUS
TĖVYNEI DIRBTI DARBUS PRAKILNIUS."

1933 m. spalio 1 d. paminklas iškilmingai atidengtas. Pašventino Babtų parapijos klebonas kunigas Juozas Sirtautas. Šis paminklas tapo pirmuoju paminklu Lietuvoje, skirtu žuvusiems didvyriams S. Darium ir S. Girėnu atminti.
1965 m. paminklas buvo nugriautas, tačiau vietiniai gyventojai išsaugojo paminklinę lentą ir skydą.
Atstatytas 1989 m. liepos 16 d. Babtų vidurinės mokyklos direktoriaus Juozo Sauliaus, muziejaus vadovės Marijos Markauskienės ir klebono kunigo Ričardo Mikutavičiaus iniciatyva. Projektą atkūrė architektas Edmundas Kondratas pagal Babtų muziejuje išsaugotą paminklo nuotrauką. Darbus atliko inžinieriaus Jono Jegersko ir Gintauto Remeikos vadovaujami darbininkai.
Paminkle išsaugota originali paminklinė lenta ir skydas, o paminklo nišose įmontuotos medinės skulptūros, kurias pagal kunigo Ričardo Mikutavičiaus lėšas įsigijo ir įrengė.
1993 m. paminklas įrašytas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.
„Tvirčiausias paminklas yra žmonių širdyje. Ir jo niekas nepajėgia išgriauti. Tas pamatas – Lietuva, jos žmonės. Šis paminklas dabarčiai. Tegul jis būna amžinas“./kun. Ričardas Mikutavičius/

Daugiau:
http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/pirmieji-paminklai-lietuvos-lakunams-760902

Lit.:
Kauno rajono gamta ir kultūros vertybės / [knygą ruošė: Rapolas Vasiliauskas[et al.]. - Kaunas : Lututė, [1999].
Iš užmaršties sugrįžę: [ reklaminis leidinys] / V. Poškaitienė, A. Vaičius.– 1992.
http://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search

Nuotr.:
https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/