Savanorystė bibliotekoje – iššūkis ir nauda

Savanorystė bibliotekoje – iššūkis ir nauda

Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka džiaugiasi ir didžiuojasi tapusi Jaunimo reikalų agentūros akredituota savanorius priimančia organizacija. Akreditacija galios trejus metus ir biblioteka tiki, kad per šį laikotarpį savanorystės programą išbandys daug jaunų, entuziastingų ir kryptingai savo tikslų siekiančių Kauno rajono žmonių.
 
Programos teikiamos galimybės
Jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – tai intensyvi 6 mėnesių trukmės savanorystės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 metų, kurios metu jaunuoliai vidutiniškai apie 40 val. per mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje organizacijoje.
 
„Dalyvavimas Jaunimo savanoriškos tarnybos programoje – svarbus žingsnis kryptimi, kurią Kauno rajono savivaldybė 2024-iesiems įvardijo kaip prioritetinę. Biblioteka visuomet palaikė ir skatino savanorystės kultūros plėtrą. O faktas, kad oficialiai akreditavomės kaip savanorius priimanti organizacija, reiškia, jog nuo šiol pas mus ateisiantiems savanoriams galėsime pasiūlyti dar stipresnį grįžtamąjį ryšį ir papildomų naudų“, – teigė Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė.
 
Paklausta apie tai, kas pasikeitė, bibliotekai gavus savanorystės programos akreditaciją, l. e. p. direktorės pavaduotoja Jurgita Bartkevičiūtė paaiškino: „Pokyčių daug ir visi jie naudingi jaunimui, norinčiam save išbandyti ir įgyti realios darbinės patirties draugiškoje aplinkoje. Pavyzdžiui, jeigu jaunuolis įgyvendina visus programos formaliuosius reikalavimus, gauna papildomą 0.25 balo stodamas į pirmosios pakopos studijas Lietuvoje. O atlikęs bent 3 mėnesius savanoriškos tarnybos, įgyja JST pažymėjimą – dokumentą, patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius, kompetencijas.“ Visu savanorystės laikotarpiu savanoris reguliariai bendrauja su kuratoriumi ir mentoriumi, pildomos veiklos ataskaitos. „Mes sieksime nuolat reflektuoti veiklų naudą, įsivertinti trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus, esant reikalui – koreguoti veiklas arba metodus, kad geriausiai atitiktų savanorio poreikius bei duotų jam maksimalią naudą. Bibliotekos veiklų laukas itin platus ir pasirinkti tikrai yra iš ko“, – savanoriavimo bibliotekoje naudas akcentavo J. Bartkevičiūtė.
 
KĄ VEIKTI BIBLIOTEKOJE?
Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje kviečiame savanoriauti jaunuolius, norinčius save išbandyti ir įgyti realios darbinės patirties draugiškoje aplinkoje. Ką galite pas mus veikti?
 
• Padėti vesti šeimų sveikatinimo užsiėmimus šeštadieniais, įtraukti jaunas šeimas į fizinio aktyvumo veiklas, padėti formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius. Arba darbo dienų rytais padėti vesti sveikatinimo užsiėmimus senjorams.
 
• Prisidėti prie bibliotekos Vaikų centro organizuojamų edukacijų, konkursų ir renginių kūrimo bei vedimo moksleiviams.
 
• Prisidėti kuriant priemones, skirtas Vaikų centro edukacijoms.
 
• Prisidėti prie skaitymo skatinimo kuriant komunikacinius įvairaus pobūdžio tekstus: naujų knygų apžvalgas, rekomendacijas, rekomenduojamų tam tikros tematikos ar žanro knygų sąrašus.
 
• Prisidėti prie bibliotekos komunikacijos socialiniuose tinkluose: kurti įtraukų komunikacinį turinį (tekstinį ir / arba iliustracinį, ir / arba videoturinį, reklaminius, apžvalginius vaizdo siužetus).
 
• Savanoriauti padedant vesti Šeimų šeštadienių bibliotekoje veiklas, įvairius būrelius ar klubus, pavyzdžiui, anglų kalba pradedantiesiems (suaugusiesiems), robotika (vaikams), programavimas pradedantiesiems ir pažengusiems (vaikams ir suaugusiesiems); medijų ir informacinio raštingumo mokymai suaugusiesiems; knygų mylėtojų klubas; bendravimo klubas psichologinės sveikatos ar panašiomis sveikos gyvensenos įgūdžių temomis (suaugusiesiems arba vaikams) arba siūlyti galimų būrelių temas.
 
• Prisidėti organizuojant kultūrinius renginius.
 
Tai tik orientacinės gairės, o konkreti savanorio veikla, detalus tų veiklų planas – tai nuoseklaus dialogo rezultatas. Trumpai tariant, jeigu mėgstate ir gebate skaityti bei analizuoti knygas, kurti rankdarbius ar piešti, groti kokiu nors muzikos instrumentu, dainuoti, vaidinti, fotografuoti, montuoti, kurti skaitmeninį turinį, rašyti, naudotis naujosiomis technologijomis, išmanote psichologinės ar fizinės gerovės kūrimo principus, emocinio intelekto ugdymą, puikiai kalbate kuria nors užsienio kalba – jei turite vieną iš paminėtų arba kokią kitą savybę, kuria norite dalytis su bendruomene, ateikite savanoriauti į biblioteką. Dalydamiesi tuo, ką jau išmanote, įgysite dar daugiau vertingos patirties, sustiprinsite pasitikėjimą savimi ir padarysite gerą darbą – prisidėsite prie bendruomenės, o kartu ir Lietuvos gerovės. Kada, jei ne dabar, nuo kalbų pereiti prie darbų?
 
Kodėl savanoriauti svarbu?
Prisidėdami prie bendruomenės gerovės, savanoriai patiria saviraiškos džiaugsmą ir patys tobulina bendrąsias bei profesines kompetencijas. Savanorystės veikla gali vykti įvairiose srityse, tai suteikia galimybę kiekvienam rasti savo vietą ir sukurti įnašą į bendruomenės gyvenimą. Savanorystės veikla yra lanksti ir prisitaikanti prie skirtingų poreikių bei galimybių. Tie, kurie nori savanoriauti, gali pasirinkti skirtingas veiklos formas ir būdus, taip pat juos keisti, atsižvelgdami į gyvenimo aplinkybes ar kintančius prioritetus bei siekius. Savanorystė skatina asmeninį augimą, komunikacijos, laiko planavimo, mokymosi ir informacijos atrankos įgūdžių tobulėjimą, atsakomybės stiprinimą, daug kitų svarbių kompetencijų.
 
Kaip tapti savanoriu?
2 kartus per metus skelbiama registracija į JST programą Jaunimo reikalų agentūros interneto svetainėje. Artimiausia registracija numatoma 2024 m. gegužės mėnesį. Registracijos nuoroda nėra aktyvi visus metus, tačiau norintys pirmieji gauti informaciją, jog registracija buvo atidaryta, – kviečiami užsisakyti naujienlaiškį adresu https://jst.jra.lt/newsletter ir gauti informacinį pranešimą apie paskelbtą registraciją. Taip pat sekite informaciją socialiniuose tinkluose (Jaunimo savanoriška tarnyba).

  

Dėmesio! Registracija į Jaunimo savanoriškos tarnybos programos 2024 m. II pusmečio vietas vyksta iki liepos 19 d. 15.00 val.!

Primename, jog programos vietų skaičius yra ribotas, o dalyviai į programą yra pakviečiami pagal registracijos datą ir laiką. 
 
Registracijos anketą rasi čia: https://jst.jra.lt/registracija-tapti-savanoriu
 
 
Vis dar neapsisprendei? Turi klausimų? Skaityk čia: https://jra.lt/lt/duk/jaunimo-savanoriska-tarnyba
 
O jei atsakymų neradai, rašyk, skambink JST programos vadovei Vilijai Milčiūtei ([email protected], 865831694).
 
Daugiau apie savanorystę Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje: [email protected]