Peeterio Krosmanno paroda „Slow motion“ („Lėtas judėjimas“)
Peeterio Krosmanno darbai pasižymi aukštu meistriškumu ir puikiu teptuko valdymu. Darbuose urbanistiniai peizažai persipina su fantastiškais elementais, kviečia pažvelgti į miestą nauju kampu, atskleidžiant jo paslaptingą ir pasakos įkvėptą prigimtį. Krosmanno tapybos kūriniai, ypač tie, kurie įamžina Kauno miestą, ne tik meistriškai atlikti, bet ir kupini gyvybės bei energijos. Šiame menininko pasaulėvaizdyje spalvų ir šviesos žaismas, miesto gatvės ir pastatai atgyja įspūdingais vaizdais, sukeliančiais žiūrovuose gilų įkvėpimą ir džiaugsmą. Krosmann darbai tarsi pasakojimai apie miesto gyvenimą, kuriuose kiekvienas detalė yra smulkiai apgalvota ir įsukama į harmoningą visumą. Jo tapybos technika ir stilius sukuria jausmą, lyg būtum įžengęs į sapną arba paslaptingą pasaulį, kuriame kiekvienas kampelis slepia savo istoriją.
(menotyrininkė Austėja Raščiūtė)
Šis tapytojas savo kūryboje kokybiškai ir kiekybiškai plėtoja urbanistinio peizažo žanrą. Tapybos darbai, fiksuojantys Kauno miestą: „Santaka“ – 90x130, 2019, „Kauno kosmodromas“ – 120x2000, 2023, „Atodrėkis“ – 70x90, 2023, „Aleksotas“ – 90x140, 2020. Jie pasižymi kinematografiška (stop kadro) kontempliacija, savita oniriška sugestija ir individualia „racionaliai išjausta“ koloristika. Jau daug metų stebiu ir stebiuosi šio menininko precizišku dėmesiu mano gimtajam miestui – Kaunui ir noriu pabrėžti, kad ypač žiemiški Peeterio peizažai pasižymi muzikalia pustonių orkestruote ir yra vos ne dokumentaliai vizualiai tikslūs, o kartu ir minimalistiškai poetiški. Šie tapybos darbai nėra fiziškai išplėsti, tačiau pasižymi monumentaliu vidiniu jausmu ir horizonto (žvilgsnio) plėtote.
(tapytoja Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė)
Peeteris Krosmannas, į meno pasaulį įžengęs pankroku ir nepriklausomybės troškimu alsuojančio aštuntojo dešimtmečio pabaigoje, yra naujosios, galbūt net pirmosios posovietinės menininkų kartos atstovas. Be to, jo darbai tęsia Pallas meno mokyklos, užimančios beveik šventą ir mistinę vietą Estijos ir Tartu meno pasaulyje, tradiciją. Įkurtos 1988-aisiais, abi institucijos, kuriose P. Krosmannas įgijo formalųjį̨ išsilavinimą̨, atstovauja tai epochai.
(menotyrininkas Peeteris Talvistu)