Tapybos ir poezijos tandemas

Tapybos ir poezijos tandemas

Netiesa, kad vasarą žmonėms terūpi pramogauti gamtoje ir puoselėti sodų bei daržų derlių. Kultūros renginiai taip pat randa savo publiką ir palieka pėdsaką žmonių širdyseir mintyse. Tuo biblioteka labai džiaugiasi.
 
Birželio 4-ąją Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Parodų salėje įvyko rašytojos Juttos Noak poezijos knygos „Laikas pralenkia mus“ ir jos sūnaus Neriaus Vaitkaus tapybos darbų parodos „Emociniai atšvaitai“ pristatymas.
 
Mamos poezija papildo sūnaus piešinius, o piešiniuose žaižaruoja mamos poezijos atšvaitai. Šeimyninio dueto kūrybinis dialogas nuvilnijo jaukiais sąskambiais ir paskatino į diskusiją aktyviai įsilieti susirinkusiuosius. Jutta Noak palietė temas, kurios aktualiausios jos kūryboje: praeities ir ateities santykį, žmonių artumo problematiką, bendravimo ir emocinio ryšio nutrūkimą bei užmezgimą. O Nerius Vaitkus, paklaustas apie savo tapybos stilių, teigė, jog emociją jam lengviausia perteikti per savo pamėgtą abstrakciją ir būtent emociją, išgyvenimą, pajautą jis laiko savo kūrybos esme.
 
Šis renginys bibliotekoje buvo ne tapybos stilių ir motyvų, ne literatūros formų analizė, o pokalbis apie gyvenimą, išsiliejantį ant drobės sodriais dažų potėpiais ir baltame knygos lape suvirpantį raidžių eilutėmis. Kūryba kaip gyvenimo būdas, kaip kasdienybės išjautimo ir savęs suvokimo forma – šią jaudinančią patirtį lyg dovaną gavo kiekvienas vakaro dalyvis. Nuoširdžiai dėkojame susirinkusiesiems ir kūrėjams
 
***
 
RAŠYTOJA JUTTA NOAK debiutavo novelių knyga „Uždaras ratas“ (1993), vėliau išleido novelių rinkinius „Lietus“ (1998), „Du lagaminai“ (2014). Psichologinėse novelėse vaizduojami veikėjai – keistuoliai, susiduriantys su brutalia tikrove. Nuo pirmojo romano „Pabudimas“ (2002) gilinasi į moters pasaulį, gyvenimo prasmės paieškas. Romane „Petitio“ (2012, vokiečių kalba 2017) perteikiama jaunos moters, vokietės ir ruso dukters, brendimas, sąmonėjimas sovietmečio Lietuvoje, vėliau – Vokietijoje; stiliui būdingas jausmų prieštaringumas. Romane „Raudonos pelytės“ (2017) vaizduojami Lietuvos vokiečių likimai, paliesti II pasaulinio karo traumų. Romane „Terakotinė moteris“ (2021) gilinamasi į keliaujančios po pasaulį herojės jausmus. Eilėraščių rinkiniai „Sraigtiniai laiptai“ (2001), „Laikas pralenkia mus“ (2022). Kūrybai būdinga subtilus psichologizmas, susidūrimas su baime, nepasitikėjimu, nusivylimu ir viltimi.
 
DAILININKAS NERIUS VAITKUS, gimęs ir augęs Kaune, kurį laiką gyvenęs Vokietijoje, šiuo metu gyvena ir kuria Lietuvoje. Beveik prieš trejetą dešimtmečių baigė studijas Šiaulių universiteto (ŠPI) dailės ir menų fakultete (diplominis darbas – vitražas), surengė ne vieną savo darbų parodą Lietuvoje ir Vokietijoje. Jo spalvų paletė yra labai sodri, kompoziciniai deriniai – spontaniški, abstraktūs, kūrėjas linksta ekspresyviai vaizduoti jausenas.
 
Kviečiame apsilankyti bibliotekoje ir artimiau susipažinti su menininkų kūryba: Jūsų dėmesio tikrai verti literatūriniai Juttos Noak kūriniai, o Neriaus Vaitkaus tapybos darbų parodą eksponuosime visą birželio mėnesį bibliotekos III aukšte, Parodų salėje.