Sveikatos raštingumas: Giedrės Alinauskaitės-Strumilienės paskaita

Sveikatos raštingumas: Giedrės Alinauskaitės-Strumilienės paskaita

Spalio 25-ąją Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko Pasaulinei medijų ir informacinio raštingumo savaitei skirtas renginys – svečiavosi gyvensenos medicinos specialistė Giedrė Alinauskaitė-Strumilienė. LSMU magistrė, šiuo metu teikianti profesionalią pagalbą ne tik civiliams, bet ir kariškiams, pakvietė Garliavoje susirinkusius klausytojus į kelionę sveikesnės, ramesnės, harmoningesnės gyvensenos link.

 

Jau 10 metų į onkologinių ir kitų lėtinių ligų atsiradimo priežastis besigilinančios lektorės teigimu, viena iš destruktyviausių mūsų dienų visuomenės gyvenimo rykščių – greitai pasiekiamų malonumų paieškos tikintis laimės. Paieškos ir atradimai taip traukia, kad daugelis net nepastebi, kaip tampa priklausomi nuo malonumo hormono dopamino. Kuo sėkmingiau savo prekes ir paslaugas parduoti siekiantys verslininkai pasitelkia platų arsenalą psichologinių triukų. Žmogus įtraukiamas vartoti vis daugiau ir tampa pasmerktas nusivilti vis stipriau.

 

Aklai sekdami šių laikų mada – būti laimingi ir tą viešinti socialiniuose tinkluose – ieškome galimybių vis stipriau ir dažniau stimuliuoti malonumo hormono gamybą. Paradoksalu, bet išbalansavę dopaminerginę sistemą pasiekiame atvirkščią rezultatą: tampame nejautrūs jokiems malonumų stimulams ir vartojame ne tam, kad pasijustume labai gerai, bet tam, kad pasijustume bent iš dalies normaliai, o galiausiai prarandame bet kokį gyvenimo džiaugsmą.

 

Dopaminerginės sistemos disbalanso sukeliamas didžiulis pluoštas ligų neskamba itin patraukliai, tiesa? Tuomet čiumpam gyvensenos medicinos specialistės Giedrės profesionalias rekomendacijas ir pasižadam sau:

 

atsispirti greitų malonumų (perdirbto maisto, kofeino, alkoholio, rūkymo, televizijos bei socialinių tinklų) vilionėms;

 

geros savijautos ir laimės ieškoti sveikatai palankesniuose pasirinkimuose, kurie neišbalansuoja, o atvirkščiai – įjautrina smegenis malonumo potyriams.

 

Kuomet bent vienu procentu kasdien geriau valdysime ir neutralizuosime stresą, racionaliai atsirinksime maisto produktus, bent vienu procentu kasdien mažiau pasiduosime žalingiems įpročiams, didinsime fizinį aktyvumą, savo kasdienes patirtis statysime ant pozityvaus mąstymo pamato, kaip šalutinis visų šių veiksmų poveikis ateis laimės ir geros savijautos jausmas.

 

O svarbiausia – jūsų pasirinktas gyvenimo būdas atitolins lėtines ligas ir prailgins gyvenimo trukmę.

 

Dėkojame Giedrei už teorines įžvalgas, taip pat už praktines rekomendacijas, o visų labiausiai – už bibliotekoje išspinduliuotą ramų, jaukų pozityvumą, už padrąsinimą garliaviečiams keistis ir keisti.

 

MIRKT savaitės renginių organizatoriai:

- Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija

- Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

- Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija

- Lietuvos Medicinos biblioteka

- Lietuvos kolegijų bibliotekų asociacija

Pasaulinę MIRKT savaitę finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Globėjas: Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija

Informacinis partneris: LRT

Partneriai:

- Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimo centras „Digires“

- Nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“

- Naujienų agentūra „Media 4 change“

- Nevyriausybinė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva (CRI)“

- Lietuvos asociacija „Gyvastis“

- Finansų rinkos įmonė MB „iFuture investments“

- Nacionalinis kraujo centras

- Improvizacijų teatras „Impro241“

- Asociacija „Vietos bendruomenių žurnalistų tinklas“

Rėmėjai:

- Elektroninių knygų knygynas „Antanukas“

- Go3 televizija

- Žurnalas „National Geographic Lietuva“

- Telekomunikacijų bendrovė „Telia“