Sveikata Jūsų lėkštėje

Sveikata Jūsų lėkštėje
Advento laikotarpiu mėgstame kalbėti apie rodomą dėmesį ir meilę savo artimui, o kaip gi meilė sau? Ar jos pakankamai sau skiriate ir ar tinkamai parodote?
 
Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko maisto gaminimo dirbtuvės, kurias organizavo Kauno rajono visuomenės sveikatos biuras. Šiose dirbtuvėse mokėmės mylėti save – išmintingai rinktis lėkštės turinį, nes maistas, kaip byloja liaudies išmintis, gali būti kartu ir vaistas, tik reikia šiek tiek žinių bei pastangų.
 
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvensenos medicinos studijų programos vadovas, gyvensenos medicinos kompetencijų ir klinikinių algoritmų pradininkas Lietuvoje Tomas Vaičiūnas pateikė milžinišką kiekį teorinės informacijos apie dalykus, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasti, bet iš tikrųjų turi lemiamos reikšmės mūsų savijautai ir sveikatai. Pasak lektoriaus, Lietuvoje itin didelis procentas žmonių miršta nuo lėtinių neinfekcinių ligų, kurias iš esmės lemia gyvenimo būdas, o konkrečiau – keletas svarbiausių veiksnių:
didelis vartojamo alkoholio ir nikotino kiekis;
fizinis pasyvumas;
labai prasti mitybos įpročiai.
 
Tipinio lietuvio mityboje dominuoja sotieji riebalai, perteklinis baltymų suvartojimas. Pagal oficialius medicininių tyrimų duomenis, 71 procentui pacientų, atlikusių kraujo tyrimus, trūksta mikro- ir makroelementų, randamų tik daržovėse, vaisiuose, uogose, riešutuose, sėklose ir ankštinėse kultūrose. Šių produktų suvartojame per mažai, o be reikalo.
 
„Jūs turbūt dabar sėdit ir galvojat: nu negali būti viskas taip paprasta! Negi imsiu dabar ir keisiu gyvenseną?“ – šmaikštavo T. Vaičiūnas. Va pamėginkit!
 
Lietuviams daug įprasčiau yra pasirinkti ne mitybos pokyčius, o tabletę. Nors patys suvokiame, kad vaistiniais preparatais tik lengviname pasekmes, bet nenaikiname sveikatos sutrikimų priežasčių. „Keisti mitybinės elgsenos įpročius – kelias į sveikatą, pradedant onkologiniais sutrikimais, baigiant paprasčiausiais gastritais“, – drąsino susirinkusią publiką Tomas.
 
Jam antrino sveikos mitybos mentorė, profesionali pilnos struktūros augalinio pagrindo virtuvės šefė Julija Maksimova, mokydama gaminti augalinės kilmės maistą sveikai, skaniai ir gražiai. Bibliotekoje vykusių dirbtuvių dalyviai stebėjo net trijų nesudėtingų, bet labai maistingų patiekalų gamybą ir noriai ragavo bei gyrė.
 
T. Vaičiūnas pabrėžė, jog šiuolaikinė medicina šalia įprastinio gydymo, t. y vaistinių intervencijų algoritmų, siekia taikyti naujas prieigas – lėtinių neinfekcinių ligų gydymą nefarmakologinėmis priemonėmis. 2012 metais šios kompetencijos atvežtos į Lietuvą iš Vakarų universitetų, įsteigta magistro studijų programa, tačiau ji, deja, po truputį transformuojasi į įprastą lietuvišką prevenciją, o ne intervenciją. Kodėl? „Nes esame visiškai medikalizuota visuomenė ir vartotojui reikia momentinio rezultato, nepaisant to, kad visos jo ligų priežastys sėdi jo lėkštėje“, – paaiškino LSMU dėstytojas.
 
Skatina susimąstyti, tiesa? Biblioteka kviečia lankytojus skaityti sveiką gyvenseną pristatančias knygas, kurių turime tikrai daug (išsamiau klauskite bibliotekininko). Ir šiek tiek labiau save mylėti – kuo dažniau pasilepinti ne tik skaniu, bet ir aukštos mitybinės vertės maistu.