Stimpanko subkultūra – Kauno rajono kultūrinio identiteto dalis

Stimpanko subkultūra – Kauno rajono kultūrinio identiteto dalis
Liepos 13-ąją jau trečius metus iš eilės „Steampunk“ festivalis viliojo išskirtinių pramogų ištroškusius vasarotojus įspūdingu vizualumu, kurį sudaro kartais šokiruojantis, kartais nuosaikesnis, bet visad išradingumu stebinantis istorijos, mokslo ir fantazijos kokteilis Kauno tvirtovės III forte. Prie šios šventės prisidedanti Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka – kasmetinė festivalio partnerė.
 
„Mes džiaugiamės savo išradingomis veiklomis galėdami parodyti, kad bibliotekos nėra vien tik knygų išminties saugotojos. Šiuolaikiniams lankytojams svarbu matyti biblioteką kaip bendruomenės kultūrinių veiklų židinį, kuriame harmoningai dera išmonė ir kūrybiškumas, žaismingumas ir mokymasis“, – pokyčius pozityviai vertina bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė.
 
Šiųmetį festivalį pradėjo Garliavos ir Garliavos apylinkių bendruomeninė iniciatyva – Stimpanko stiliaus šokis, kadaise išaugęs iš Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos projekto „GarliaKvietį šok!“ Šiemet jis buvo susietas su stimpankinio cirko ir maskavimosi, kaukių tema. Pagal Lindsey Stirling dainą „Masquerade“ („Maskaradas“) šokio choreografiją ir kostiumus sukūrusi bibliotekos dailininkė Dainora Minkevičiūtė juokauja, jog „Viktorijos epochos įkvėptas futurizmas – tai galingas estetinis ingredientas, dažnam sukeliantis ir susižavėjimą, ir net priklausomybę. Kūrybingi, aktyvūs Kauno rajono bendruomenių nariai ir dalis bibliotekos kolektyvo smarkiai „įklimpo“, taip pat pritraukė naujų dalyvių. Stimpanko originalus patrauklumas suteikia ypatingų kūrybiškumo spalvų bei skonių mūsų visų gyvenimui“. Viena iš festivalio organizatorių D. Minkevičiūtė kvietė šventės svečius kartu pašokti stimpanko ritmu: mokė šokio žingsnelių ir vedė bendrą šokį skambant stimpankinei muzikai.
 
Be to, šiemet biblioteka pristatė „Steampunk“ aksesuarų ir „Steampunk“ atvirlaiškių kūrybines dirbtuves. Tik mažuma lankytojų ieškojo įkvėpimo ar idėjų, mat didžioji dalis tiksliai žinojo, ką ir kaip nori susikurti. Bibliotekininkams beliko džiaugtis stimpankinio stiliaus gerbėjų entuziazmu ir grožėtis gimusiais kruopščiai apmąstytais kūriniais. Taip pat minėtina festivalį papuošusi D. Minkevičiūtės meninė instaliacija „Steampunk Garliava“ ir įspūdingai originali „Steampunk“ skrybėlių ekspozicija („Kaunas 2022“ projekto „Šiuolaikinės seniūnijos“ dalis; aut. Inga Umbrasienė, Rima Vasiliauskienė, Edita Butkuvienė ir Rasa Jasiulienė), kurios eksponatai nepraranda aktualumo. Sulaukėme tiek daug klausimų „ar parduodate šias skrybėles?“, kad rekomenduojame menininkams apmąstyti galimai gan pelningo verslo idėją.
 
Verta prisiminti, jog stimpanko subkultūrą reprezentuojančias kūrybines veiklas biblioteka pristatė konkurse „Lietuvos galia“ (2023 m. gruodį), globojamame LR prezidento Gitano Nausėdos ir pirmosios ponios Dianos Nausėdienės. Debiutavusi „Inovatyvios Lietuvos“ kategorijoje, bendruomeniškumą puoselėjanti iniciatyva pateko į antrą konkurso etapą ir sulaukė stipraus balsuojančių žmonių palaikymo. Ši bibliotekos veikla ne tik augina mūsų bendruomeniškumo kultūrą, bet ir įgalina bibliotekininkus megzti naujus kūrybinius bendradarbiavimo ryšius ir plėtoti dar originalesnes, meniškesnes, įtraukesnes idėjas.
 
Džiaugiamės prisidėję prie „Steampunk“ festivalio, tapusio neatsiejama Kauno rajono kultūrinio identiteto dalimi, ir kviečiame pasigrožėti keliomis žaviomis akimirkomis (fotografavo Artūras Andriūnas, Regimantas Meilutis ir kt.).