Sausio 13-osios minėjimas bibliotekoje

1991 metų sausio 13-ąją žuvusių didvyrių atminimas bibliotekoje šiandien buvo paminėtas ir pagerbtas bendruomenę gausiai įtraukiančiais renginiais.

Rankdarbių kūrimo klubo „Susitikime kūryboje“ narės gamino Laisvės gynėjų atminimo simboliu tapusių neužmirštuolių formos seges iš odos. Edukaciją vedė Jurgita Žemaitienė. Kaip visuomet, klubo susibūrimas buvo persmelktas žmogiškos bendravimo šilumos, jaukumo ir nuoširdaus dalijimosi jausmo. Šįsyk dalijamasi buvo nelengvai dalykais: prisiminimais apie tą tragišką 1991-ųjų dieną, taip pat apie laikmečio iššūkius ir svarstymais, kokius tvirtus, bebaimius žmones šie sunkumai užaugino.

Vaikų centre edukatorė Kristina Meilutė vedė edukaciją dviem klasėms paeiliui: Kauno rajono Zapyškio pagrindinės mokyklos antrokams ir Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos antrokams. Moksleiviams suprantamais žodžiais edukatorė pasakojo apie tuomečius įvykius, paskui edukacijos dalyviai peržiūrėjo moksleivio Dominyko Daunio sukurtą trumpametražį filmuką apie Sausio 13-osios įvykius (https://www.youtube.com/watch?v=QSfhdIOvF0U ) ir atsakė į specialiai parengtos viktorinos klausimus – kas tiesa apie sausio 13-ąją, kas melas. O edukaciją vainikavo nuostabiai elegantiškų neužmirštuolės formos žibintų dirbtuvės.

Vyresniųjų klasių moksleiviams skirtoje Sausio 13-osios įvykių minėjimo programos dalyje buvo pristatyta bibliotekos parengta Sausio 13-osios aukų portretų paroda; taip pat knygų apie šį Lietuvos istorijos tarpsnį paroda. Žiūrėjome trumpametražį filmą apie tragiškus įvykius. Atsiminimais dalijosi ir susirinkusius moksleivius bei mokytojus į diskusiją kvietė 1991-aisiais inžinieriumi Juragių radijo ir televizijos storyje dirbęs Antanas Zumaras. Pernai jis apdovanotas Kauno rajono Trečio lygio garbės ženklu už  aktyvią veiklą ginant Juragių radijo ir televizijos stotį 1991 m. sausį.

Bibliotekoje susibūrė istorijos mokytojų lydimi moksleiviai iš Kauno r. Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos, Kauno r. Garliavos Jonučių progimnazijos, Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos. Renginio pabaigoje žodį tarusi Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė pasidalijo prisiminimais, ką išgyveno su šeima tą lemtingąją Sausio 13-ąją. Jos žodžiai vaizdžiai piešė psichologinės įtampos bei nežinios atmosferos kupiną tos nakties paveikslą ir kartu kvietė susimąstyti: „Lietuvos istorija yra labai sudėtinga, ypač aiškiai tą pamatai šiek tiek atidžiau įsigilinęs į jos vingius. O ar įsivaizduojate, kas būtų, jeigu dabar šios aplinkybės pasikartotų? Pabandykite sau atsakyti į tokį klausimą.“

Gal iš tiesų stabtelėkime minutėlę ir kiekvienas savęs paklauskime: ką daryčiau aš? Nes nuo atsakymo į šį klausimą ir prasideda šalies gynyba. O mes negalime leisti sau prabangos apie ją negalvoti. Šiandien ir kasdien.