Pažintinių žygių ciklas Kauno rajone 70-mečio jubiliejui paminėti: Ežerėlis

Pažintinių žygių ciklas Kauno rajone 70-mečio jubiliejui paminėti: Ežerėlis
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka tęsia pažintinių žygių Kauno rajone iniciatyvą, skirtą garbingam Kauno rajono ir bibliotekos 70-mečio jubiliejui pažymėti. Tai puiki proga gyventojams prisiminti Pakaunės krašto istoriją, pagerbti praeities ženklus ir iš naujo atrasti unikalius kultūros bei istorijos objektus.
 
Kiekvienas žygis – tai ne tik kelionė po Kauno rajono vaizdingas vietas, bet ir gyvas istorijos pasakojimas, skatinantis bendruomenės ryšį bei kultūrinį sąmoningumą. Žygį „[NE]matytas Ežerėlis“ organizavo Ežerėlio bibliotekos vyr. bibliotekininkė Giedrė Jaugienė, vedė Ežerėlio kultūros centro renginių organizatorė Virginija Pūrienė.
 
Kelionė prasidėjo nuo Ežerėlio bibliotekos link miestelio aikštės, pirmas aplankytas objektas – simbolinis paminklas, žymintis Ežerėlio miesto įkūrimo 50-metį. Pastatytas 2006 m., jis vaizduoja kryžių bei legendinį kunigaikštį Striukį, simbolizuojantį vietos tvirtumą, istoriją ir pasididžiavimą savo šaknimis. Žygio dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Ežerėlio miestelio legenda – jos atsiradimo aplinkybėmis ir kultūriniais aspektais. Tai vietovė, turinti gilias istorines ir kultūrines šaknis. Miesto aikštėje svečiams įspūdį daro meno kūrinys, sukurtas iš medžio šaknų, parvežtų iš durpyno. Renginių organizatorė Virginija prisipažino, kad jį sukūrė pati.
 
Sustojome pasigrožėti vieno žymiausių Lietuvos fotomenininkų – Antano Sutkaus – kūriniu „Motinos ranka“, puošiančiu Ežerėlio pagrindinės mokyklos sieną. Gimęs netoli Ežerėlio, menininkas savo kūryboje perteikė žmogaus emocijas, istoriją ir Lietuvos dvasią. Šis meno kūrinys, nutapytas dailininko Mariaus Skrupskio, pagerbia garsųjį fotomenininką ir vizualiai praturtina Ežerėlio miestelio aplinką.
 
Dar vienas svarbus žygio akcentas – paminklas, skirtas Ežerėlio durpyno 100-mečiui, sukurtas skulptoriaus Pijaus Česiūno ir atidengtas 2015-aisiais. Jis primena pramoninę miestelio raidą, durpyno svarbą vietos gyventojams bei ilgalaikį jo poveikį regionui, taip pat pagerbia žmones, kūrusius šios vietovės tapatybę ištisą šimtmetį. Greta puikuojasi lauko galerija, leidžianti šiai erdvei atgimti iš naujo kaip lankytinam objektui.
 
Keliaudami centrine miesto gatve (Kauno g.), pakeliui aplankėme religinį ir bendruomeninį centrą – Ežerėlio Šv. Antano Paduviečio bažnyčią, kuri pasižymi kuklia, bet jaukia architektūra ir buvo pastatyta XX a. viduryje. Nuo 1992 m. bažnyčia atlieka tiek liturginę, tiek ir kultūrinę funkciją – čia vyksta bendruomenės susibūrimai, šventės, minėjimai. Ji reprezentuoja tikėjimo tradiciją bei vietos žmonių dvasinį gyvenimą.
 
Ežerėlio slaugos namai šioje bendruomenėje yra daugiau nei tik įstaiga. Tai gyvos atminties vieta, kur gyvena žmonės, kūrę mūsų krašto veidą: dirbę durpyne, mokę vaikus, statę miestelį. Čia rūpinamasi vyresnio amžiaus ir neįgaliais žmonėmis. Tai erdvė, simbolizuojanti rūpestį, atjautą ir bendruomeninę paramą.
 
Ežerėlis išsiskiria autentiškumu. Vienas svarbiausių istorinių objektų, aplankytų žygio metu, – seniausias Ežerėlio miestelio namas. Tai medinis darbininkų būstas iš XX a. pradžios, kai miestelis pradėjo kurtis šalia durpyno. Šis namas laikomas vertinga vietos istorijos dalimi. Jo architektūra paprasta, tačiau autentiška. Nors šiek tiek pakitęs, pastatas vis dar išlaiko savo pirminę dvasią.
 
Paskutinė žygeivių stotelė – unikalus muziejus po atviru dangumi, kuriame eksponuojamos senovinės transporto priemonės. Išskirtinę kolekciją su meile puoselėja kraštietis Lubinas. Lankytojai gali iš arti susipažinti su technikos raida, sužinoti apie eksponatų veikimo principus bei jų istoriją. Muziejus ypač patrauklus tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, besidomintiems technika ir pramoniniu paveldu.
 
Žygio metu Ežerėlyje aplankėme svarbius paminklus, išskirtinius objektus, įsiklausėme į vietos istorijas ir pajutome Ežerėlio bendruomenės stiprybę. Po žygio dalyviai atsikvėpė bibliotekoje – vaišinosi arbūzu, diskutavo apie miestelio praeitį, dabartį bei ateitį.
 
Nuoširdžiai dėkojame žygio dalyviams.
•• ••• •••
Šiemet Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka su padaliniais dovanoja Jums net 15 nuostabių visiškai nemokamų žygių!  Artimiausias – liepos 14 d., pirmadienį, 11.00 val. žygis „Pažink Babtus“ su kunigu Egidijumi Perioku ir Babtų kraštotyros muziejaus muziejininke Gražina Stoniene
 
Žygių ciklas, skirtas Kauno rajono ir Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos 70-mečio jubiliejui pažymėti:
BUVO:
„Kas Obelynėje suka lizdus?“ 2025-03-25 (Ringaudų biblioteka)
„Karmėlavos lankytinos istorinės vietos“ 2025-04-26 (Karmėlavos biblioteka)
Ekskursija į Pogrindžio spaustuvę „ab“ 2025-04-23 (Domeikavos biblioteka)
„Vilkijos paveldo objektų takais“ 2025-04-26 (Vilkijos miesto biblioteka)
„Panevėžiuko kultūros paveldo takais“ 2025-05-10 (Panevėžiuko biblioteka)
„Čekiškės praeities pėdsakais“ 2025-05-23 (Čekiškės biblioteka)
„[NE]matytas Ežerėlis“ 2025-05-31 (Kauno r. Ežerėlio biblioteka)
„Pažinkime savo kraštą Kulautuvą“ 2025-06-21 (Kulautuvos biblioteka)
BUS:
„Pažink Babtus“ (Babtų miestelio biblioteka)
„Batniavos kultūros paveldo takais“ (Batniavos biblioteka)
„Karalgirio miško takais“ (Liučiūnų biblioteka)
„Pažinkime Vandžiogalos istorinius paminklus“ (Vandžiogalos biblioteka)
Orientacinis žygis po Zapyškį (Zapyškio biblioteka)
„Raudondvario bažnyčia ir dvaras“ (Raudondvario biblioteka)
„Ar gerai pažįsti Garliavą?“ (Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka)
••• ••• •••
Nedvejokite, ar verta prisijungti! Savo kraštą pažinti ir dar stipriau pamilti niekuomet ne vėlu!
 
Išsamesnės informacijos apie žygių ciklą teiraukitės: