Medijų ir informacinio raštingumo aktualizavimas bibliotekos veiklose

Medijų ir informacinio raštingumo aktualizavimas bibliotekos veiklose
Šiuolaikiniame pasaulyje technologijos, tapusios neatsiejama kasdienybės dalimi, keičia mūsų bendravimo, mokymosi ir informacijos vartojimo įpročius. Gebėjimas efektyviai naudotis skaitmeniniais įrankiais, kritiškai vertinti medijų turinį ir išmanyti technologijų teikiamas galimybes tampa ne tik konkurenciniu pranašumu, bet ir būtina kompetencija, palengvinančia kasdienybę.
 
Viešosios bibliotekos, kaip bendruomenių informaciniai ir kultūriniai centrai, turi svarbią pareigą – padėti žmonėms orientuotis technologijų pasaulyje, ugdyti skaitmeninį raštingumą, suteikti prieigą prie šiuolaikinių informacinių išteklių. Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė pabrėžia, kad itin svarbu šias temas nuosekliai plėtoti ir vis gilinti žinias, kadangi šiuolaikinio gyvenimo iššūkiai taip pat tolydžio auga. „Su medijų ir informaciniu raštingumu (MIRKT) susijusias paslaugas įgalina teikti nuolatinis bibliotekų technologinės infrastruktūros atnaujinimas, inovatyvių metodikų kūrimas. Vis svarbesni tampa reguliarūs renginiai, įvairūs projektai, įgyvendinami visų Lietuvos bibliotekų mastu ir plačiai pasiekiantys įvairiausias visuomenės grupes“, – paaiškino bibliotekos direktorė. Viena iš tokių esminių, visą Lietuvą apimančių iniciatyvų – Medijų ir informacinio raštingumo savaitė (MIRKT), itin aktyviai minima bibliotekose kasmet spalio 24–31 d.
 
Pasak įstaigos vadovės, edukacinės veiklos MIRKT tematika Kauno rajono gyventojams gana gerai prieinamos, kadangi jas vykdo net 30 bibliotekos padalinių. Be to, Viešosios bibliotekos edukatorė Kristina Meilutė padaliniuose nuolat įgyvendina MIRKT edukacines veiklas, skirtas moksleiviams. Atsižvelgus į bendruomenių poreikį, suplanuoti suaugusiųjų auditorijai skirti edukatorės mokymai MIRKT tematika bibliotekos padaliniuose. Jie prasideda jau lapkričio mėnesį.
 
Kaip ir kiekviena su naujovėmis susijusi iniciatyva, taip ir ši nepraeina be iššūkių. „Kartais galbūt norėtųsi didesnio suaugusių lankytojų aktyvumo, domėjimosi, – užkulisius atskleidžia edukatorė Kristina Meilutė. – Kol kas atrodo, jog lankytojams terūpi atnaujinti kompiuterinio raštingumo žinias. O kalbant apie informacinės visuomenės iššūkius, šiek tiek nuošalyje lieka kritinio mąstymo, dezinformacijos atpažinimo ir kiti klausimai, išskirtinę reikšmę įgaunantys hibridinio karo grėsmės akivaizdoje. Regis, žmonės labai pasitiki savo kritinio mąstymo gebėjimais ir sustiprinti šių kompetencijų bei įgūdžių nemato reikalo. Vadinasi, bibliotekos misija – ne tik edukuoti, bet ir į tas edukacijas kuo gausiau pritraukti lankytojus, išaiškinti nagrinėjamų klausimų svarbą.“
 
Medijų ir informacinio raštingumo savaitės veiklose Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Garliavoje) dalyvavo arti 400 dalyvių (366). MIRKT savaitę pradėjo bibliotekos lankytojų susitikimas su istorike, muziejininke, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotoja Kristina Petrauske, socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „TikTok“ subūrusia 100 tūkstančių sekėjų. Įtraukioje diskusijoje K. Petrauskė ragino renginio dalyvius kvestionuoti pasaulėžiūrines „savaime-suprantamybes“, reguliariai peržiūrėti stereotipines sampratas, kurias taip mėgstame urmu štampuoti ir ištikimai įsikibę jų laikytis, taip pat dėmesingiau analizuoti, kritiškiau vertinti įvairias istorijos [per]skaitymo versijas, traktuotes, saviidentifikacijos kodus. „Man įdomiai skambėjo provokuojantys diskusijos klausimai, lyg aštrūs kampai skatinantys pažvelgti į istorinius pasakojimus kitu rakursu. Džiaugiuosi bibliotekoje organizuojamų renginių įvairove“, – įspūdžiais dalijosi diskusijos dalyvė Inesa.
 
Spalio 26-ąją nuo bibliotekos pajudėjo MIRKT orientacinio žygio „Taigi viską žinau Garliavoje“ dalyviai. Tą pačią dieną MIRKT žygis vyko net 47-iose Lietuvos savivaldybėse. Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje susirinkusi gausi žygeivių minia nepabūgo lietaus ir drąsiai atsakinėjo į MIRKT klausimus. Daugelis dalyvių klausimus vertino kaip nelengvus, skatinančius pasukti galvą, tad neabejojo edukacine žygio nauda. „Nors ir nelengva, bet buvo labai įdomu. Tobulas šeštadienis – sveikai pajudėjome, geriau pažinome savo mylimą Garliavą ir dar medijų bei informacinio raštingumo lygį pasigerinome“, – džiaugėsi Ieva. Žygio vadovės ir žygio maršruto Garliavoje autorės K. Meilutės nuomone, ši veikla „padėjo visiems drauge sustiprinti savo, kaip visuomenės, kritinio mąstymo įgūdžius, kad taptume dar įžvalgesni ir dar atsakingiau vartotume informaciją bei nepasiduotume manipuliacijoms“. Žygio dalyvių laukė skanios dovanos ir specialūs rėmėjų įsteigti prizai.
 
Visi žygio dalyviai susipažino su interaktyvaus furgonėlio „Cookie Truck“ edukacine informacija. MIRKT savaitės metu šis furgonėlis (autorė – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka) Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos I aukšto fojė suteikė galimybę lankytojams susipažinti su virtualiojo pasaulio gudrybėmis, pasimokyti, kaip atskirti teisingą informaciją nuo melagienų, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo internete, kaip sustiprinti skaitmeninės savigarbos įpročius, kaip pradėti laikytis naujienų dietos ir dar daug žinių, naudingų informacinės visuomenės nariui, kad nepaklystų medijų ir informacinio raštingumo labirintuose. Veiklose interaktyviame furgonėlyje „Cookie Truck“ dalyvavo tiek moksleivių grupės, tiek ir suaugusieji, ne išimtis ir bibliotekos darbuotojai. „Bibliotekos kolektyvui nuolat atnaujinti medijų ir informacinio raštingumo žinias yra tiesiog būtinybė, nes ši sritis kinta itin sparčiai. Tik gerai išmanydami pokyčius galime dalytis patikima informacija su bendruomene“, – patikino bibliotekos direktorės pavaduotoja Jurgita Bartkevičiūtė.
 
4 valandų trukmės mokymus suaugusiesiems apie informacijos ir paieškos strategijas vedusi K. Meilutė džiaugiasi, kad mokymų dalyviai nesidrovi užduoti jiems rūpimų klausimų, dalijasi rūpesčiais, susijusiais su informacinėmis technologijomis. O jaunimas įsitraukė į MIRKT temas per stalo žaidimus – MIRKT savaitės metu bibliotekoje kasdien vyko stalo žaidimams „Populistas“ ir „Sukčių voratinklis“ skirtos popietės.
 
Kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį bibliotekoje vykstančios IT dienos veiklos sklandžiai įsiliejo į MIRKT savaitės visumą. 3 valandų edukacinių veiklų metu moksleiviai susipažino su grafinio dizaino pagrindais, patyrinėjo programavimo programos „Scratch“ galimybes ir praktiškai jas išbandė, taip pat dalyvavo robotikos veiklose.
 
Vyresnių klasių moksleiviams bei suaugusiesiems bibliotekoje ir jos padaliniuose tiesiogiai transliavome 5 MIRKT tematikai skirtus renginius, kvietėme dalyvauti skaitymo iššūkyje, išmėginti virtualų pabėgimo kambarį, išspręsti MIRKT kryžiažodį. Šių ir daugybės kitų turiningų veiklų įgyvendinimu ir sklaida Lietuvos bibliotekose rūpinosi Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija. Interaktyviojo furgonėlio viešnagės mūsų bibliotekoje procesą, prizų ir kitus svarbius reikalus koordinavo Ąžuolyno biblioteka.
 
„Itin įvairios veiklos, Kauno rajono bibliotekose įgyvendintos MIRKT savaitės metu, atliepė besikeičiančius bendruomenės poreikius ir paskatino bei pagerino gyventojų įtrauktį į informacinio ir medijų raštingumo ugdymą, – mintimis dalijosi bibliotekos direktorė I.V.Stančiauskienė. – Remdamiesi šių metų MIRKT savaitės šūkiu „Žinanti, laiminga ir sumani visuomenė“, galime pagrįstai tvirtinti, jog žengėme tvirtą žingsnį šio tikslo link.“