Knygų vasara Kauno rajone: 1100 vaikų kūrybiškas laisvalaikis bibliotekose
Vasaros karščiams išginus miestiečius prie vandens telkinių ir kitais atostogų maršrutais, miestai ir miesteliai šiek tiek aptuštėja. Bet suklystumėte pamanę, kad tuščiau bei ramiau tampa ir bibliotekose. Anaiptol! Mat būtent moksleivių atostogų mėnesiais Kauno rajono bibliotekos rūpinasi neformaliojo ugdymo veiklomis, užtikrinančiomis turiningą, edukaciškai ir kūrybiškai vertingą vaikų laisvalaikį. Vasarai baigiantis, apžvelgiame Kauno rajono bibliotekų vykdytą vaikų vasaros užimtumo programą, kurioje 2024 m. birželio–rugpjūčio mėnesiais dalyvavo beveik 1100 Kauno rajono vaikų.
Kauno rajono savivaldybė šiemet finansavo bibliotekos projektą „Neatrastų knygų saloje“, pagal kurį Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įgyvendinta vaikų vasaros stovykla: joje lankėsi VšĮ Kauno rajono priešgaisrinės saugos tarnybos ugniagesiai, Kauno rajono bendruomenės pareigūnės, BĮ Kauno apskrities viešosios bibliotekos (Ąžuolyno bibliotekos) edukatorės, vyko skaitymo skatinimo, taip pat įvairios edukacinės ir kūrybinės veiklos. Kitas savivaldybės finansuotas projektas (parengtas asociacijos „Daugiau negu biblioteka“) įgalino įgyvendinti stovyklos „Knygų vilkiukai“ veiklas Vilkijos padalinyje, kuriame lankosi ne tik lietuvių, bet ir ukrainiečių vaikų. Vilkijos bibliotekos stovyklos veiklose daug dėmesio skirta šiuolaikinėms technologijoms, taip pat ryšį su gamta stiprinančiai kūrybai, pavyzdžiui, bibliotekoje apsilankęs Lietuvoje ir užsienyje žinomas floristas Marijus Gvildžius mokė vaikus kurti žvakides iš gamtoje ir sode surinktų augalų bei vaisių.
Vaikų vasaros užimtumo programa, finansuojama pačios bibliotekos lėšomis, dideliu mastu buvo įgyvendinama visame Kauno rajone. Vien Garliavoje veikiančioje Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje birželį–rugpjūtį vyko šešios vaikų užimtumo programos „Vasarok su knyga“ pamainos (jose ir stovyklos pamainoje iš viso lankėsi 128 dalyviai), o kiekviename iš 30 padalinių – po 3 pamainas (970 dalyvių); tarp padalinių daugiausia vaikų ir paauglių priviliojo Piliuonos, Vilkijos, Kačerginės bibliotekos.
„Bene svarbiausias bibliotekos tikslas – naudojant knygas, novatoriškus skaitymo bei edukacijų metodus ir visa tai derinant su inovatyviomis technologijomis, pasiūlyti vaikams ir paaugliams saugią aplinką naujoms įvairiapusėms kompetencijoms ugdyti, socializacijai stiprinti, – pabrėžia Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė. – Bibliotekos parengtomis stovyklų ir užimtumo programų veiklomis patenkinti tiek vaikai, tiek tėvai. Įvairios turiningo laisvalaikio formos Kauno rajono bibliotekose skatina vaikus ir paauglius skaityti, knyga tampa bibliotekoje besilankančių jaunuolių kasdienybės dalimi ir jaunosios kartos, netrukus kursiančios Lietuvą, išsilavinimo garantu. Noriu pasidžiaugti, kad Kauno rajono moksleivių vasaros užimtumo programos veiklas sklandžiai ir išradingai vykdė tiek didesnės, tiek mažesnės bibliotekos, dėkoju darbuotojams už kūrybingas iniciatyvas, už nuoseklų ir kryptingą darbą bei nuolatinį siekį tobulėti, naudoti inovatyvius metodus ir priemones.“
Viešojoje bibliotekoje užimtumo programos dalyviams veiklas vedė bibliotekos edukatorė Kristina Meilutė, vyr. bibliotekininkės Vaiva Steponaitienė ir Brigita Legaudienė, kultūrinių renginių organizatorė ir koordinatorė Živilė Žukauskienė, dailininkė Dainora Minkevičiūtė, asociacijos „Langas į ateitį“ atstovės; Lietuvos audiosensorinės bibliotekos atstovė Gintarė Navakauskaitė, Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos atstovai ir privatūs lektoriai. Bene visose užimtumo programos pamainose saugaus elgesio normų vaikus mokė ir į rūpimus klausimus išsamiai atsakė Kauno rajono bendruomenės pareigūnės.
Vyr. bibliotekininkės V. Steponaitienės teigimu, naujosios technologijos yra tas raktas, padedantis jaunajai kartai atrakinti knygų pasaulį. Į vasaros veiklas vaikams ji įtraukė lavinamąjį turinį per virtualios realybės akinius, kūrybines komiksų dirbtuves, interaktyvią edukaciją medijų ir informacinio raštingumo tema, „Ozobot“ robotukus kaip pagalbinę priemonę, padedančią pažinti Kauno rajono materialųjį ir nematerialųjį paveldą, kūrybines „Minecraft“ galimybes ir kt. „Naujosios technologijos ir knygos – ne prieštaringi, o glaudžiai koreliuojantys dalykai. Sklandi šių dėmenų jungtis bibliotekos veiklose tikrai gerina vaikų ir paauglių skaitymo rodiklius“, – remdamasi darbo praktika, patikina V. Steponaitienė.
Kai kurie bibliotekos darbuotojai yra sukaupę daug darbo su vaikais patirties ir mielai dalijasi įdomiomis įžvalgomis. Edukatorė Kristina, jau ketvirtą vasarą leidžianti su jaunaisiais bibliotekos bičiuliais, giria šiųmečius vaikus kaip gudrius ir labai aktyvius, nevengiančius rodyti iniciatyvos. Ji dar prisimena karantino metus, kai teko visą užimtumo programos laiką prabūti lauke. „Buvo nelengva: dirbti reikia, vaikai jau surinkti, bet yra karantino sąlygos... Su kaukėmis praleisti lauke pusę dienos ir užpildyti visą dienotvarkę vertingu edukaciniu turiniu – nemenkas iššūkis. Palyginti su šia patirtimi, dabar turime idealias darbo sąlygas. Žinoma, išnaudojame erdvių įvairovę – judame po visą biblioteką, gyvename tyrinėtojų ir atradėjų gyvenimą kiekvienoje bibliotekos patalpoje: Vaikų centre, Sensoriniame kambaryje, Informacinių paslaugų skaitykloje, Muzikos ir meno erdvėje, Konferencijų salėje, labiau kamerinėje Parodų salėje, Žaliojoje erdvėje ir kitur. Aplinkos kaita padeda vaikams išlaikyti dėmesį“, – paaiškina edukatorė. Pasak Kristinos, šiuolaikiniai vaikai nestokoja originalių idėjų, nebijo nestandartinio mąstymo, tai ypač gerai parodo kūrybinės veiklos bibliotekoje. Tačiau gerokai daugiau pastangų ir išradingumo edukatoriams prireikia stengiantis įtraukti vaikus į veiklas, reikalaujančias susikaupimo, nuoseklumo: „Pavyzdžiui, ne visus lengva sudominti skaitymu. Bibliotekoje, žinoma, skaitėme kasdien, bet pastebėjome, kad kai kurie vaikai vis bando išsisukti nuo skaitymo. Užtikrinam: nė vienam jų išsisukti nepavyko, o įsijausti į knygą labiausiai padėjo paprastas, nuoširdus dalijimasis įspūdžiais, tiesiog draugiškas pokalbis, knygoje nagrinėjamų temų rutuliojimas remiantis savo patirtimi.“
Kitą patikimą būdą sustiprinti šiuolaikinio vaiko ryšį su knyga žino bibliotekos kultūrinių renginių organizatorė ir koordinatorė Živilė, koordinuojanti Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą bibliotekos projektą „Atver[s]k“, kuris įgalina vaikus atverti duris į iki šiol nepažintą sensorinę literatūros tekstų skaitymo patirtį. Sensorinius skaitymus išbandė kiekviena vaikų vasaros užimtumo programos pamaina, taip pat ir stovyklos dalyviai.
„Vaikams tai absoliuti naujiena, o jų reakcija – dvejopa. Pirmiausia sensorinių skaitymų dalyviai suklūsta, mėgindami suprasti, kas čia bus, bet neretas jų demonstruoja tam tikrą nepasitikėjimą, skepsį, esą „viskas čia nesąmonė“. Tačiau situacija radikaliai pasikeičia, kai jie staiga suvokia patį procesą. Vaikai akivaizdžiai pajunta, kaip stipriai išauga teksto interaktyvumas, kuomet į skaitymo procesą integruojamos visos 5 juslės. Juos labai „užkabina“ paprasta, natūrali aptariamų dalykų patirtis: kalbame apie jūrą – turime jūros vandens purslus ant veido, kalbame apie pajūrio kopas – turime jam būdingų augalų aromatą ir smėlio kupinus indus, atveriančius neribotas kūrybines galimybes“, – sensorinio skaitymo išskirtinumą trumpai apibūdino Živilė. Svarbiausiais sensorinės patirties poveikio aspektais ji laiko šiuos: „Pirma, sensoriškumas tarsi „pririša“ vaikus prie teksto ir nepaleidžia. Antra, šis skaitymo metodas padaro skaitymą grupine patirtimi ir tuo labai sustiprina bendrystę, bendruomeniškumo pajautą. Patys žinome, kaip tai aktualu šiuolaikinių technologijų virtualybės vienatvėje panirusiems vaikams. Pavyzdžiui, vedžiau sensorinių skaitymų edukaciją Karmėlavos bibliotekos vaikų vasaros užimtumo programos dalyviams. Ir toje grupėje visi vaikai buvo skirtingo amžiaus, amplitudė – nuo priešmokyklinuko iki dešimtokės, bet įdomiausia, kad jie visi vienas kitą papildė, rūpinosi vienas kitu, dalijosi potyriais ir stengėsi padėti vienas kitam patirti tą ar aną arba suprasti kito pojūčius. Trumpai tariant, vyko bendradarbiavimas, interakcija ir grupėje išnyko amžiaus ribos, tekstas visus sujungė. Buvo nuostabu“, – pasakojo Živilė.
Paprašyta įvardyti šiuolaikinių vaikų jautriausią juslę (neskaitant regos), Živilė nedvejodama pamini lytėjimą: „Šiuolaikiniams vaikams, manau, lytėjimas labiausiai veikia vaizduotę. To nepamiršime kurdami naujas sensorines knygas. Dabar bibliotekos turimą sensorinę knygą-priemonių rinkinį sukūrė „Pojūčių teatras“ projektui „Atver[s]k“, bet matydama, kaip sėkmingai ją taikome praktikoje, net neabejoju, kad netolimoje ateityje turėsime daugiau panašių knygų, apimančių ir kitas tikslines amžiaus grupes, pavyzdžiui, vyresniųjų klasių moksleivių ar net suaugusiųjų. Paprastas pavyzdys: 45 minutės tradicinio garsinio skaitymo dažnam šiuolaikiniam vaikui būtų „tragedija“, o sensorinio skaitymo valanda prabėga nepastebimai – per tą laiką jie įsijaučia į procesą ir pradeda mėgautis!“ – naujus skaitymo horizontus atveriančiomis galimybėmis žavisi Živilė.
Vyr. bibliotekininkė Brigita taip pat akcentuoja sensorinių veiklų naudą: „Kai kuriuos vasaros užimtumo programos dalyvius labai traukė sensorinis kambarys Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Čia jų laukė daug naujų atradimų, visiškai naujos sensorinės priemonės. O tėvai, dėkodami už vaikams suteiktas galimybes aktyviai ir kūrybingai leisti laiką, irgi dažnai akcentavo sensorinius bei jogos užsiėmimus. Bibliotekos darbuotojai džiaugiasi, kad pavyko sukurti įdomią ir įvairiapusę programą, kuri praturtino vaikų patirtis.“
Biblioteka raštu apklausė užimtumo programų dalyvių tėvus, kad išsiaiškintų jų požiūrį į bibliotekos teikiamas paslaugas. Arti 95 proc. respondentų teigė esantys visiškai patenkinti veiklomis, patvirtino, kad jų lūkesčiai išsipildė, taip pat užtikrino, kad rekomenduotų bibliotekos paslaugas kitiems.
30-yje bibliotekos padalinių vykdant vaikų vasaros užimtumo programos veiklas, kaip ir Viešojoje bibliotekoje, irgi daug dėmesio buvo skiriama sensoriniams bei garsiniams skaitymams, akcijai „Vasara su knyga“ ir kitoms skaitymo skatinimo priemonėms. Kasdien bibliotekininkų rūpesčiu vaikų dienotvarkę sudarė įvairiapusį lavinimąsi užtikrinančios veiklos: edukaciniai, sensoriniai, kūrybiniai, loginiai, fizinį aktyvumą ugdantys užsiėmimai. Veiklas, vedamas pačių bibliotekininkių, papildė šaunūs bendradarbiavimai, socialinės partnerystės ir savanoriška neatlygintina bibliotekų bičiulių veikla. Pavyzdžiui, VŠĮ Mobilus jaunimo centras (vedėjas Darius Joneikis) į Čekiškės biblioteką atsivežė įvairių lauko žaidimų, tad vaikai galėjo pasimėgauti judriomis pramogomis; Eigirgalos bibliotekoje tautodailininkė Neringa Plentienė vedė edukaciją apie bitininkystę; Ežerėlio bibliotekoje lino rankdarbių kūrybines dirbtuves vedė Ežerėlio gyventoja Lina; Kačerginės bibliotekoje Kauno rajono bendruomenės pareigūnai priminė vaikams saugaus elgesio keliuose taisykles; Karmėlavos bibliotekoje besaikio vartojimo problemą vaikams padėjo suprasti Kauno rajono socialinių paslaugų centro darbuotoja I. Gadliauskienė; skautė Kristina Janulienė pristatė skautų organizacijos istoriją, svarbiausius teorinius ir praktinius veiklos principus; Kulautuvos bibliotekoje edukaciją apie elgesį ekstremaliose situacijose ir apie ugniagesių darbą vedė Kauno r. Čekiškės ugniagesiai: Rytis Velžys, Ignas Kymantas, Svajūnas Šiuša; taip pat Kulautuvoje diskgolfo žaidėjai Adomas Brazauskas (Pasaulio jaunimo diskgolfo čempionato JAV dalyvis), Paulius Juozapavičius, Elijus Gramalis vedė diskgolfo žaidimo populiarinimo edukaciją, skatino vaikus sportuoti ir siekti užsibrėžtų tikslų, o Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) Kulautuvos fakulteto atstovė Edita Žitinevičienė vedė edukuojamąjį renginį „Arbūzinė diena“ pagal TAU projektą „Gyvename tvariai – nieko neišmetame“; Lapių bibliotekoje Lapių mokyklos mokytoja Dovilė Meškauskienė vedė vaikams kūrybines dirbtuves. Liučiūnų bibliotekoje VDU mokslininkė Aušra Rudinskienė edukacijoje „Kristalai, akmenys ir brangakmeniai“ per interaktyvias veiklas supažindino vaikus su įvairiais mineralais, jų savybėmis ir formavimosi procesais; Liučiūnų bibliotekos savanorė Narina Vaitkuvienė, „Sito picos“ kepėja, pristatė vaikams picos atsiradimo istoriją bei suteikė galimybę praktiškai išmokti pasigaminti gardžią picą; miškininkas Kęstutis Markevičius vaikų vasaros užimtumo programos dalyviams vedė edukaciją „Miško gyventojai“ apie miško gyvūnus, jų gyvenimo būdą ir aplinką; buvo pasakojama apie Karalgirio mišką, kuris yra visai arti Liučiūnų bibliotekos. Čekiškės ugniagesių komandos vadovas Egidijus Žėglevičius, ugniagesiai Dainius Korsakas, Aurimas Olbutas, savanoris Danas Korsakas Liučiūnų bibliotekoje suteikė vaikams galimybę susipažinti su ugniagesių darbu, pamatyti jų įrangą ir sužinoti, kaip saugiai elgtis ekstremaliose situacijose; VDU mokslininkas, Valstybinės miškų urėdijos miškininkas, fotografas, didžiausią plunksnų kolekciją Lietuvoje sukaupęs kolekcionierius Mindaugas Ilčiukas edukacijoje „Paukščiai ir jų prisitaikymas gamtoje. Plunksnos“ vaikams atskleidė, kaip paukščiai prisitaiko prie aplinkos, parodė įvairių rūšių plunksnas ir paaiškino jų reikšmę skrydžiui bei išlikimui gamtoje; www.mamatete.lt padovanojo priemonių kūrybinėms veikloms vaikų vasaros užimtumo programos dalyviams. Panevėžiuko bibliotekoje eksponuojama bibliotekos dailininkės Dainoros Minkevičiūtės parengta instaliacija „Stebuklingas Hario Poterio pasaulis“ įkvėpė daugybę edukacijų, žaidimų ir improvizacijų knygų serijos apie Harį Poterį tema. Piliuonos bibliotekos vaikų vasaros užimtumo programos dalyviai vyko į ekskursiją: tautodailės studijoje „Piliuona“ vadovė Regina Juodžbalienė ir tautodailininkė Loreta Mickienė supažindino vaikus su tapybos ir piešimo technikomis, kūrybos priemonėmis; tautodailininkė ir žolininkė Loreta Mickienė savo sodyboje vedė vaikams edukaciją „Augalų nauda sveikatai“; keramikė Lina Mažrimienė Piliuonos bibliotekoje vedė edukaciją „Baltojo molio magija“, per kurią vaikai iš baltojo molio lipdė savo fantazijos įkvėptus darbelius. Ramučių bibliotekoje savanorė Inga Grabauskienė vedė ebru (tapybos ant vandens) kūrybines dirbtuves, o jogos mokytojos savanorės Monikos Stavavojūtės jogos užsiėmimai padėjo vaikams lavinti lankstumą, jėgą ir gebėjimą susikaupti. Ringaudų bibliotekoje Kauno „Europe Direct“ informacijos centro vadovė Diana Lukoševičiūtė-Burneikienė pristatė įdomią informaciją apie svarbiausias Europos Sąjungos institucijas ir veiklos prioritetus. Sitkūnų bibliotekoje Lietuvos audiosensorinės bibliotekos atstovė Gintarė Navakauskaitė kvietė vaikus žaisti žaidimą „Pasakų herojai“. Šlienavos bibliotekoje vaikams edukaciją vedė LSMU gimnazijos biologijos mokytoja Simona Drulė. Zapyškio bibliotekoje Zapyškio laisvalaikio salės etnografė Jūratė Bytautė vedė kūrybines dirbtuves „Vainikų pynimo dirbtuvės“ ir „Knygos skirtuko audimas“. Renginį „Rasų šventė“ Domeikavos parke vaikams surengė Domeikavos biblioteka drauge su socialiniais partneriais (SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyrius, Ramučių kultūros centras, Domeikavos laisvalaikio salė, Domeikavos seniūnija, „Trolių pica“, „Vice City Pizza“, Ind. Laimutės Lažauskienės įmonė, GoBall.lt – aktyvių pramogų nuoma). Šventėje vaikų laukė viktorina, orientacinis žaidimas, lobio paieška, kūrybinės veiklos, muilo burbulai, batutų pramogos, smagi muzika bei gausybė vaišių.
Kai kuriose Kauno rajono bibliotekose darbuotojams vesti vaikų vasaros užimtumo programos veiklas noriai pagelbėjo moksleiviai: Ežerėlyje – dvyliktokė Ieva, Karmėlavoje – skaitytojos Kotryna (10 m.) ir Luknė (16 m.), Raudondvaryje – 7 klasės moksleivė Urtė, Saulėtekio bibliotekoje – Vilkijos gimnazijos 9 klasės moksleiviai Nojus ir Aironas.
Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė visos įstaigos vardu nuoširdžiai dėkoja bibliotekos partneriams bei savanoriams: „Ačiū kiekvienam, prisidėjusiam prie Kauno rajono bibliotekų vykdomos vaikų vasaros užimtumo programos. Ugdyti jaunąją kartą – nepaprastai svarbi misija; kuo daugiau žmonių ir įstaigų iš skirtingų kultūrinės bei socialinės veiklos sričių prisideda prie šio ugdymo, tuo sėkmingesnį rezultatą pasieksime ir įvairiapusiškesnę, turtingesnę, labiau integruojančią kultūrinę aplinką sukursime.“
Kauno rajono bibliotekų vykdyta vaikų vasaros užimtumo programa 2024 m. vasarą pritraukė beveik 1100 dalyvių ir pasižymėjo įvairiapusėmis veiklomis, sujungiančiomis skaitymą, kūrybiškumą ir edukaciją. Programa apėmė ne tik tradicines bibliotekų veiklas, bet ir inovatyvius metodus, tokius kaip sensoriniai skaitymai, kurie ypač sudomino vaikus. Bibliotekos bendradarbiavo su įvairiais partneriais – nuo ugniagesių iki tautodailininkų, taip praturtindamos programos turinį. Ypatingas dėmesys buvo skirtas skaitymo skatinimui, juslių lavinimui ir bendruomeniškumo stiprinimui. Tėvų atsiliepimai buvo itin teigiami, o bibliotekos darbuotojai pastebėjo, kad šiuolaikiniai vaikai yra imlūs naujovėms ir interaktyvioms edukacijoms. Ši programa ne tik užtikrino prasmingą vaikų laisvalaikį vasaros metu, bet ir sustiprino bibliotekų vaidmenį bendruomenėje kaip svarbių kultūros ir edukacijos centrų.