Europos paveldo dienos 2024

Rugsėjo 6–15 dienomis visoje Europoje vyko Europos paveldo dienas žymintys renginiai. Paveldui pažinti skirtos veiklos sparčiai populiarėja Lietuvoje. Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklos atitinka augančio visuomenės susidomėjimo keliamus lūkesčius.

Šiųmetė Europos paveldo dienų tema buvo susijusi su ryšiais, įtakomis ir keliais. Kultūros paveldo objektų istorijas bei vertes stengtasi atskleisti platesniame geografiniame ir istoriniame kontekste. Įstabu, kaip žmonės gebėjo ne tik tiesiogiai „perkelti“ tai, ką pamatė svetur, bet ir kūrybiškai transformuoti, įvietinti, atsižvelgdami į daugelį lokalių veiksnių. Paveldas atskleidžia mūsų europinę tapatybę ir vaizdžiai įrodo, kad esame Europos dalis.

Neabejotinai puikia galimybe pakalbėti apie paveldo klodus, persipynusius ryšius bei įtakas pasinaudojo ir Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Dviem aštuntokų klasėms (Kauno r. Garliavos Jonučių progimnazija) menininkė Rasa Staskonytė vedė edukaciją „Istorinė pažintis su kaligrafija ir tapyba tušu. „Keturių brangenybių“ – tapybos įrankių pasimatavimas“. Gausiai susirinkę moksleiviai kaligrafijos meną pažino tiek teoriškai, tiek praktiškai, ir galėjo pasvarstyti apie japonų bei lietuvių kultūrų sąveikas.

„Kahoot“ viktorinoje „TAIP ir NE: Kauno rajone“, naudodamiesi bibliotekos planšetėmis, dalyvavo Kauno r. Garliavos Jonučių progimnazijos penktokai ir šeštokai. Be to, penktokai nepraleido progos sužaisti bibliotekos sukurto inovatyvaus stalo žaidimo „Būkime keliautojais ir atradėjais“, aktualizuojančio Kauno rajono materialųjį ir nematerialųjį paveldą. Taip pat Kauno r. Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos antrokai apsilankė bibliotekos sensoriniuose skaitymuose („Padavimas apie Neringą ir Naglį“) ir išbandė jėgas viktorinoje.

Suaugusių žaidėjų komandos rungėsi bibliotekos organizuotuose protmūšiuose „Paveldas: praeitis ir dabartis“. Kultūrinių renginių organizatorė ir koordinatorė Živilė Žukauskienė vedė du protmūšius – Garliavoje ir Liučiūnuose. Ypač pastarasis buvo azartiškas ir kovingas: „Liučiūnų žmonės nuoširdžiai džiaugėsi pačiu žaidimu ir jame įgytomis žiniomis. Žadėjo, kad lankytų tokius renginius nors ir kiekvieną vakarą. O aš, atvirai sakant, mielai juos kasdien vesčiau!“ – juokėsi Živilė.

Kauno rajono bibliotekose vyko daugybė renginių, edukacinių veiklų, dirbtuvių bei parodų, aktualizuojančių, sušiuolaikinančių ir patraukliai pristatančių kultūros paveldą bei kultūros ryšius.