Disleksija – ne kliūtis skaityti: bibliotekos iniciatyvos Kauno rajone

Jau ketvirtus metus minime spalį kaip disleksijos pažinimo mėnesį. Bibliotekos informacijos sklaidos kanalais kalbėdami apie šį sutrikimą, siekiame didinti visuomenės informuotumą apie disleksiją, skatinti supratimą bei priėmimą. Visą spalio mėnesį Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko renginiai ir veiklos, skirtos disleksijai geriau pažinti. Kauno r. Raudondvario gimnazija penktokai dalyvavo bibliotekos kultūrinių renginių organizatorės ir koordinatorės Živilės Žukauskienės parengtame bei vedamame protmūšyje. Dauguma klausimų buvo susiję su literatūra ir knygomis, bet kai kurie jų turėjo įvairių „kabliukų“, skatinančių moksleivius geriau įsijausti ir suvokti, kaip jaučiasi disleksijos sutrikimą turintys vaikai: ir raidės klausimuose buvo pabirusios, ir žodžiai pasimetę, ir eilutės visaip šokinėjo. Moksleivių įsitraukimas ir susikaupimas parodė, kad nėra lengva disleksiją turintiems vaikams ir suaugusiesiems įveikti kylančius iššūkius.

Bibliotekoje apsilankę socialinės terapijos namų „Akvila“ globotiniai iš edukatorės Kristinos Meilutės sužinojo apie disleksiją ir kaip ją atpažinti. Aptarė, kaip svarbu stengtis vieniems kitus suprasti ir būti pakantiems aplinkinių trūkumams. Taip pat pasidalijo asmeninėmis įžvalgomis – kam patiems sunku skaityti, o kas galbūt turi tokių žmonių tarp savo artimųjų. Edukacijos dalyviai iš raudono popieriaus išlankstė drugelius. Žaliojoje erdvėje priešais biblioteką augantį kukmedį papuošę drugeliai dailiai įsikomponavo tarp tokių pat ryškiai raudonų kukmedžio uogų. Plevendami savo raudonais sparneliais bibliotekos kieme, drugeliai kvietė praeivius būti dėmesingus, tolerantiškus ir geranoriškus kiekvienam bendruomenės nariui, kad ir kokie skirtingi jo poreikiai ar galimybės būtų.

Vyr. bibliotekininkė Brigita Legaudienė Garliavos lopšelio-darželio „Obelėlė“ priešmokyklinei „Gandriukų“ grupei vedė sensorinius skaitymus „Zuikis Puikis“ ir tokio amžiaus vaikams suprantama kalba pasakojo apie galimus skaitymo sunkumus, o svarbiausia – kad jie yra įveikiami ir niekas negali sutrukdyti mylėti knygas bei lankytis bibliotekoje.

Net keliose bibliotekos erdvėse lankytojai galėjo žiūrėti filmą „Mical“, iš viso įvyko 3 filmo peržiūros. Tai jaudinantis trumpametražis pasakojimas apie disleksiško berniuko kelią skaitymo ir teksto suvokimo link.

Bibliotekos I aukšte (Vaikų centre) ir II aukšte (Suaugusiųjų abonemente) visą spalio mėnesį veikė akį traukiančios knygų raudonais viršeliais parodos.

Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka nuolat akcentuoja atvirumą ir dėmesį visiems lankytojams. Dėl šios priežasties vis daugėja bibliotekos padalinių, kuriuose teikiamos virtualios garsinių knygų bibliotekos „Elvis“ paslaugos. Garsinės knygos rekomenduojamos ne tik garbaus amžiaus senjorams, patiriantiems skaitymo sunkumų, bet ir raidos ar mokymosi sutrikimus išgyvenantiems moksleiviams. Jei norite Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ar jos padalinyje pradėti naudotis nemokama virtualia garsinių knygų biblioteka ELVIS, išsamiau skaitykite čia: https://www.krsvbiblioteka.lt/svarbus/nemokama-virtuali-garsiniu-knygu-biblioteka-elvis/

SVARBU: jeigu šioje nuorodoje nerandate bibliotekos padalinio, kuriame lankotės, bet manote, kad virtualios nemokamų garsinių knygų bibliotekos paslaugos būtų reikalingos toje Kauno rajono bibliotekoje, nedelsdami informuokite apie tai savo bibliotekininkę arba rašykite [email protected], nepamiršdami nurodyti bibliotekos filialo.