Bibliotekos vienijasi, kad grąžintų žmonėms skaitymo džiaugsmą
Vienas svarbiausių Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos veiklos tikslų – užtikrinti kokybiškas paslaugas visiems Kauno rajono bendruomenės nariams, įskaitant, žinoma, ir kitaip galinčius Kauno rajono gyventojus. Siekti minėto tikslo padeda bendradarbiavimas su Lietuvos audiosensorine biblioteka, kuri šiuo metu įgyvendina projektą „ELVIS – pritaikytų medijų platforma: prieigos prie įtraukaus kultūros turinio individualių poreikių turintiems vartotojams plėtra“.
„Jau ne pirmus metus bendradarbiaujame su Lietuvos audiosensorine biblioteka (ankstesnis pavadinimas – Lietuvos aklųjų biblioteka). Ypač džiaugiamės ELVIS projekto nauda bendruomenėms, nes sugrąžinti skaitymo džiaugsmą į žmonių širdis – tai geriausias bibliotekinio darbo įprasminimas“, – jautriai pastebi Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Viktorija Stančiauskienė.
ELVIS (Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema) – tai Lietuvos audiosensorinės bibliotekos (LAB) sukurta ir administruojama virtuali biblioteka, skirta visiems, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto. ELVIS fonduose saugoma tūkstančiai pavadinimų populiarių įgarsintų knygų (suaugusiesiems ir vaikams), įgarsintų žurnalų, filmų su garsiniu vaizdavimu, skaitmeninių knygų, skaitmeninių Brailio leidinių, garso spektaklių.
„Kauno rajono savivaldybės viešajai bibliotekai yra svarbus kiekvienas skaitytojas, todėl stengiamės, kad Viešojoje bibliotekoje ir filialuose bibliotekininkai turėtų ELVIS administratoriaus teises. Mūsų tikslas – kad bet kuris Kauno rajono gyventojas, kuriam sunku skaityti įprastą spausdintą tekstą, galėtų kreiptis į jam artimiausią Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos padalinį: bibliotekininkas suteiks išsamesnės informacijos ir užregistruos virtualioje garsinių knygų bibliotekoje, kad galėtumėte klausytis garsinių knygų visiškai nemokamai“, – paaiškina I. V. Stančiauskienė.
Lietuvos audiosensorinės bibliotekos atstovės Kauno regionui Skaidros Grabauskienės nuomone, žmonės be reikalo nerodo iniciatyvos: „Dažnai laikomasi įsitikinimo, kad ELVIS biblioteka skirta tik neįgaliesiems, turintiems neįgaliojo pažymėjimą. Bet tai netiesa. Kad gautumėte prieigą prie milžiniškų ELVIS garsinės medžiagos fondų, kuriuos šiuo metu sudaro apie 15 tūkst. leidinių, visiškai užtenka gydytojo arba optometrininko rekomendacijos, paprasčiausio išrašo iš „E-sveikatos“ apie tam tikrus sveikatos sutrikimus, keliančius sunkumų skaityti įprastas spausdintas knygas. Ir nereikia baimintis, kad Jums kas nors nepavyks ar bus labai sudėtinga suprasti, kaip naudotis. Jei norėsite, garsines knygas iš ELVIS Jums atsiųs ir į laikmeną įrašys bibliotekininkas Jūsų pasirinktoje bibliotekoje. O jeigu nuspręsite, kad Jums reikalingas grotuvas garsinėms knygoms klausyti, – duosime ir jį. Visiškai nemokamai“, – drąsina S. Grabauskienė.
Šių metų vasario mėnesį keliones pradėjęs ELVIS autobusas jau beveik 5 mėnesius nepailsdamas rieda Lietuvos gatvėmis. Kauno rajone ELVIS komanda lankėsi Garliavoje, Vilkijoje, Rokuose, Pagynėje, Liučiūnuose. Kiekvienos iš šių bibliotekų bibliotekininkas turi ELVIS administratoriaus teises ir laukia naujų skaitytojų, kuriems nemokamos garsinės knygos sugrąžintų skaitymo džiaugsmą.
Rudeniop ELVIS autobusas vėl lankysis Kauno rajono bibliotekose. Bibliotekininkai ragina Kauno rajono bendruomenes atkreipti dėmesį, jog naudotis nemokama garsinių knygų biblioteka turi teisę visi asmenys, negalintys skaityti įprasto spausdinto teksto:
- asmenys, kuriems rega silpsta dėl amžiaus ar ligos;
- vaikai, turintys mokymosi ar raidos sutrikimų;
- vaikai ir suaugusieji, turintys skaitymo sutrikimą (disleksiją);
- silpnaregiai ir neregiai;
- asmenys, kurie dėl fizinės negalios ar ligos negali laikyti knygos rankose, perversti puslapių, ilgai sėdėti;
- ir visi kiti, kuriems sunku skaityti.
Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė I. V. Stančiauskienė akcentuoja: „Mūsų dienomis vis garsiau ir reikliau kalbama apie darnią visų visuomenės narių integraciją. Tad ir biblioteka siekia būti atvira, prieinama, teikti kokybiškas paslaugas visiems knygų mylėtojams, kad ir kokios būtų jų fizinės galimybės. Dalyvaujame įvairiuose mokymuose, darbuotojai nuolat kelia kvalifikaciją, kad gebėtų atliepti įvairiapusius ir įvairialypius bendruomenės poreikius. Pavyzdžiui, atsižvelgdami į Neįgaliųjų reikalų departamento rekomendacijas, stengiamės pritaikyti bibliotekos svetainės tekstams lengvai suprantamos kalbos (angl. „easy-to-read“) metodą, kuris palengvina informacijos prieinamumą skaitymo, suvokimo iššūkių, intelekto negalią turintiems asmenims; šiuo metu kaip tik vyksta parengiamieji darbai. Be abejo, toliau plėtojame vaisingą bendradarbiavimą su Lietuvos audiosensorine biblioteka ir kviečiame Kauno rajono bendruomenes aktyviau naudotis rajono bibliotekose teikiama galimybe nemokamai skaityti garsines knygas. Toliau eidami šia kryptimi viliamės prisidėti prie integralesnės, tolerantiškesnės, sąmoningesnės visuomenės gimimo.“