Apsilankymai Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos katedroje

Apsilankymai Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos katedroje

Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka siūlo bendruomenei visiškai nemokamų būrelių platų asortimentą (daugiau informacijos rasite čia: https://www.krsvbiblioteka.lt/dalyvauk/). Vienas iš jų – VDU dėstytojo Šarūno Ašmanto bibliotekoje vedamos Technologinės dirbtuvės. Š. Ašmantas dalijasi pasakojimu, kaip jo ugdytiniams sekasi žvalgytis platesniuose vandenyse.

 

Darbas dirbtuvėje yra geras dalykas, tačiau labai yra svarbu praplėsti akiratį ir už bibliotekos dirbtuvės ribų. Šiuo tikslu keturis sykius lankėmės Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto (VDU GMF) Biochemijos katedroje. Apsižvalgėme laboratorijose, pamatėme esamą įrangą, atliekamus darbus. Tačiau, ko gero, pats įdomiausias dalykas buvo Biochemijos katedros inžinerinės dirbtuvės. Dauguma mano, kad šiuolaikinės laboratorijos visą reikalingą įrangą perka ją gaminančiose įmonėse. Deja, viskas yra truputį ne taip. Visos reikalingos įrangos nupirkti jokiu būdu neįmanoma ne tik dėl biudžeto apribojimų, bet ir dėl to, kad kai kurių specifinių dalykų pramonė tiesiog negamina, juos reikia pasidaryti pačiam.

 

Todėl dalis laboratorijų stengiasi kai kurią įrangą pasigaminti patys arba užsakyti iš mažų įmonėlių, gaminančių įrangą pagal užsakymą. Tačiau laboratorijoje susibūrusi grupė kūrybingų entuziastų gali susikonstruoti reikalingą įrangą. Tokia šauni grupė susibūrė VDU GMF Biochemijos katedroje. Nedidelėse dirbtuvėlėse jie kuria reikalingą įrangą, remontuoja prietaisus. Seni, kitų laboratorijų nebenaudojami prietaisai čia dažnai prikeliami naujam gyvenimui.

 

Nuostabus dalykas, kad dalis mokslininkų savo žiniomis ir net galimybėmis mielai dalijasi su mokyklos suoluose tebesėdinčiu jaunimu, sudarydami sąlygas šviestis ir net gamintis savo projektus. Vienas iš tokių žmonių yra Biochemijos katedros doktorantas Salvijus. Dovydas greitai rado su juo bendrą kalbą, gavo konsultacijų ir techninę pagalbą.

 

Šiuo metu Dovydas konstruoja ganėtinai įdomų robotą, kurio kai kurios detalės reikalauja daugiau resursų, nei turime Technologinėse dirbtuvėse. Moksleivis gavo galimybę savo darbams naudoti Biochemijos katedros spausdintuvą, o tai leis pagreitinti jo roboto konstravimo darbus. Tiesa, šis robotas, labai didelė tikimybė, galės rinkti medžiagą apie gamtą, taigi gamtos mokslai ir robotika siejasi.

 

Baigiant reikėtų pridurti: kad ir koks geras būtų vadovas, tačiau jis visko žinoti negali, todėl gabius moksleivius būtinai turi išvesti už savo dirbtuvių ribų. Ne tik į ekskursijas, bet ir pamėginti juos supažindinti su akademine veikla, kol jie dar sėdi mokyklos suole. Be abejo, tai vadovas turi daryti neperkraudamas moksleivių. Reikia nepamiršti, kad svarbiausia jų veikla yra mokytis mokykloje, o užklasinė veikla skirta laisvam kūrybiniam mąstymui ugdyti.