A. Ruseckaitė: „Stengiausi neteisti ir neteisinti“
Gruodžio 19 d. bibliotekoje apsilankė rašytoja, poetė, muziejininkė, Trečiojo amžiaus universiteto Literatūros fakulteto dekanė, Tarptautinės muziejų tarybos („International Council of Museums“) narė, Lietuvos muziejų asociacijos garbės narė Aldona Ruseckaitė. Šios asmenybės nuopelnus Lietuvos kultūrai galima būtų vardyti ilgai, bet tąvakar susirinkome aptarti Aldonos Ruseckaitės naujausios knygos – „EMMI: Vinco Mykolaičio-Putino gyvenimo moterys“.
Tai jau penktasis rašytojos biografinis romanas. Anksčiau ji išleido biografines knygas apie Maironį, Žemaitę, Salomėją Nėrį ir Vytautą Mačernį. Pasak garsaus Kauno rašytojo Gedimino Jankaus, visos jos sudaro lyg penkių leidinių seriją: „[Aldona Ruseckaitė] sukūrė epinę pentalogiją, kuriai mūsų literatūroje nėra lygių. Tai epinis mūsų kultūros, literatūros, istorijos, ryškiausių asmenybių gyvenimo ir kūrybos panoraminis vaizdas.“ (https://www.bernardinai.lt/aldonos-ruseckaites-keturios-mylimos-ir-mylincios-moterys)
Bibliotekoje autorė pasakojo, jog rašydama Vinco Mykolaičio-Putino biografiją (kaip ir ankstesnes knygas), ji siekusi išlikti neutrali – neteisti ir neteisinti veikėjų elgesio, vertybinių nuostatų ar gyvenimo būdo. Be to, ieškojusi savito vaizdavimo metodo, tam tikros teksto ašies, kas dar nėra skelbta.
Knygą sudarančias keturias dalis, skirtas keturioms svarbiausioms lietuvių literatūros klasiko moterims („Motina Magdalena“, „Sesuo Magdalena“, „Žmona Emilija“ ir „Mūza Irena“), A. Ruseckaitė pabrėžė kaip glaudžiai tarpusavyje susijusias, bet V. Mykolaičio-Putino santykiai su šiomis moterimis buvę be galo skirtingi, o jo sprendimai kartais sunkiai suvokiami.
Vis dėlto rašytoja akcentavo asmeniško, šilto santykio su aprašomu asmeniu užmezgimo svarbą. Pasak jos, neįmanoma parašyti geros knygos apie asmenybę, kuriai nieko nejauti. Paklausta, kokie ateities planai, apie ką bus šeštoji knyga, Aldona Ruseckaitė paslaptingai šyptelėjusi tarstelėjo: „Gal užteks šių penkių. Kol kas.“
Jeigu negalėjote atvykti į knygos pristatymą, kviečiame pažiūrėti susitikimo vaizdo įrašą bibliotekos „YouTube“ kanalu.
Ačiū vakaro viešniai už puikias įžvalgas, subtiliai atskleistus biografinius niuansus ir jaukią, šiltą atmosferą. Iki kitų susitikimų bibliotekoje.
P. S. Anksčiau išleistas A. Ruseckaitės knygas apie Maironį, Žemaitę, Salomėją Nėrį ir Vytautą Mačernį galite rasti bibliotekos lentynose, o naujausios „EMMI“ gali tekti ir palūkėti, nes norinčių ją perskaityti labai daug. Ir tai nestebina, nes dabar ši knyga karaliauja Lietuvos rašytojų sąjungos populiariausių knygų sąrašo viršūnėje. Siūlome knygą rezervuoti, o kai ji bus Jums paruošta, gausite pranešimą elektroniniu paštu.