Žolinė Pagynėje

Kasmet vasaros pabaigoje, rugpjūčio 15-ąją, yra švenčiama Žolinės šventė. Ūkininkai specialiai šiai šventei kepdavo duoną, gamindavo alų, girą. Žolinės švęsti rinkdavosi visa giminė, bendruomenė. Tai buvo itin svarbi šventė, todėl manyta, kad jei nedalyvausi Žolinės šventėje, būsi neturtingas.

Susirinkę žmonės dainuodavo lietuvių liaudies dainas, dėkodavo žemei už derlių, žaisdavo įvairius žaidimus, linksminamasi, šokdavo. Net ir šiais laikais mažesnėse bendruomenėse yra išlikę Žolinės šventimo papročiai.

Šiemet Pagynės bibliotekos iniciatyva drauge su Pagynės bendruomene pirmą kartą Pagynės istorijoje buvo surengta Žolinės šventė. Joje žmonių laukė ūkininkų iškepta naminė duona ir šventinti žolynėliai.

Atvykę šventės dalyviai buvo supažindinti su reikšminga Žolinės tradicija ir jiems įteiktas žolynėlis, kurio svarbiausios sudedamosios dalys yra kviečio varpa ir kietis. Pagal papročius po šventės žolynėlis lieka stovėti iki kitos Žolinės garbingame namų kampelyje, o kviečio varpa užkasama darže, kad kitų metų derlius būtų gausus.

Ši Žolinė buvo ypatinga tuo, kad joje dalyvavo ir renginį vedė tik Pagynės bendruomenės nariai, dainavo Pagynės vaikai. Tie patys vaikai per bibliotekos užimtumo savaites padėjo paruošti šventei žolynus, mokėsi dainas ir ruošėsi sutikti šią gražią šventę.

Mūsų renginys neliko nepastebėtas, sulaukėme svečių – Babtų seniūno Gedimino Pupinio ir Kauno raj. tarybos nario Algirdo Navicko.