Vandžiogaloje paminėjome 1863–1864 m. sukilimo 160-ąsias metines

Sausio 22 d. sukako 160 m., kai Varšuvoje prasidėjo sukilimas prieš Rusijos imperijos valdžią ir greitai išplito ir visoje Lietuvoje.

Šis sukilimas skaudžių pėdsakų paliko ir Vandžiogalos seniūnijos Ibėnų kaime. Kadangi Ibėnų gyventojai aktyviai dalyvavo 1863-iųjų sukilime, Kauno gubernatorius atsiuntė kariuomenę, kad ji kaimą sudegintų. Jo gyventojai buvo ištremti į Sibirą ir čia atkelti sentikiai iš Rusijos.

1998 m. Vandžiogaloje pastatytas tautodailininko Adolfo Teresiaus sukurtas 5 metrų aukščio ąžuolinis koplytstulpis kaip pagarbos ir atminimo ženklas ištremtiems į Sibirą Ibėnų kaimo žmonėms, sudegintam Ibėnų kaimui ir žuvusiesiems 1863 m. sukilimo kovose.

Drauge stiprindami istorinę atmintį, prisidedame prie atminimo tų žmonių, kurių kova prieš okupantus simbolizuoja laisvę, o mus įpareigoja dar labiau ją branginti kaip istorinės ir kultūrinės tapatybės pagrindą.

Parengė Vandžiogalos bibliotekos vyr. bibliotekininkė A. Montvydienė