Tarmių vakaras Batniavos bibliotekoje

Vasario 23 dienos pavakarę į Batniavos biblioteką susirinkusios moterys dalyvavo tarmių vakare „Ta vingri kalbos gaida...“, skirtame Lietuvių kalbos dienoms bei Lietuvos Respublikos Seimo paskelbtiems Aukštaičių ir Dzūkų (Dainavos) metams paminėti. Moterys klausėsi dzūkiškų pasakų, M. Kašėtos atliekamų dzūkiškų dainų. Suko galvas spręsdamos viktorinos užduotis. Sužinojo ne vieną tarmišką žodį ir jo reikšmę. Prie arbatos puodelio diskutavome, kokia tarme kalbėjo mūsų tėvai ir seneliai, kokius tarmiškus žodžius dabar vartoja mūsų šeimos. Laikas prabėgo labai greitai, namo skirstėmės pasisėmusios naujų žinių ir noro netrukus vėl susitikti. Atsisveikindamos viena kitai linkėjome sėkmės naujai sužinotu tarmišku žodžiu – „šėkavonės“.

Seimui 2023 metus paskelbus Dzūkijos (Dainavos) ir Aukštaitijos metais, išskirtinis dėmesys skiriamas dzūkų ir aukštaičių savitumui. Vyksta įvairūs renginiai, sukurti Aukštaitijos ir Dzūkijos metų ženklai. Dzūkijos ženkle vienas svarbiausių simbolių – dzūkams itin brangaus augalo grikio sėkla. Šis simbolis kalba apie mažumo slepiamą stiprybę ir apie gebėjimą išlikti visokiomis sąlygomis. Kuriant Aukštaitijos ženklą, panaudoti dviejų svarbių Aukštaitijos simbolių – žirgo ir pintinės juostos – siluetai. Jie susipina į neišardomą visumą, susiedami laisvės, veržlumo (tai įkūnija žirgas) ir šeimos bei namų jaukumo (tai simbolizuoja juosta) idėjas. Daugiau apie Aukštaičių, Dzūkų (Dainavos) metus skaitykite Alkas.lt.

Parengė Batniavos bibliotekos vyr. bibliotekininkė Danutė Mejarienė