Renginiai Ringaudų bibliotekoje gegužės mėnesį

Ringaudų biblioteka pažymėjo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną drauge su Ringaudų pradinės mokyklos mokiniais akcija „Skaitome visur“ Ringauduose, prie Mainų bibliotekėlės. Šaunuoliai vaikai skaitė Prano Mašioto pasakaites. Taip pat vasaros sezonui atidarėme Mainų bibliotekėlę ir pakvietėme dalytis knygomis.

Gegužės 9 d. Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Ringaudų bibliotekoje minėjome su Ringaudų pradinės mokyklos mokiniais popietėje „Nuo „Aušros“ iki šiuolaikinės spaudos“. Bibliotekoje vaikai susipažino, kaip keitėsi periodinė spauda pasirodžius „Aušrai“ (1883–1886) iki šiuolaikinių blizgiųjų žurnalų. Didelio susidomėjimo sulaukė bibliotekoje turimi spaudos komplektai: mėnesinis kultūrinis žurnalas „Vairas“ (1930 m.), Lietuvos kariuomenės savaitinis laikraštis „Karys“ (1932 m.), iliustruotas Lietuvos skautų ir skaučių laikraštis „Skautų aidas“ (1933 m.), Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vaikų laikraštis „Žiburėlis“ (1933 m.). Virtualioje edukacinėje programoje vaikams „Atgimę vaikystės autoriai ir senosios iliustracijos“, parengtoje Ąžuolyno bibliotekos, lankytojai sužinojo, kokias knygeles skaitė jų seneliai ir proseneliai. Jaunieji skaitytojai domėjosi ir spalvingomis knygų naujienomis, kurios rikiuojasi bibliotekos lentynose.

Gegužės 9 d. Ringaudų pradinės mokyklos mokiniai drauge su EKC edukatore Jūrate Altone edukacijoje „Aitvarų dirbtuvėlės“ kūrė spalvingus, unikalius aitvarus ir su jais dalyvavo tarptautiniame aitvarų festivalyje „Tarp žemės ir dangaus“.

Gegužės 15 d. bibliotekoje apsilankę Ringaudų pradinės mokyklos priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai dalyvavo sensoriniuose skaitymuose pagal Knister, Eve Tharlet knygą „Draugystė su piene“. Ne tik iš pasakojimo vaikai sužinojo apie gamtą, jos dėsningumus. Smalsūs mažieji mėgavosi pienės žiedų aromatu, gamino lėles iš pienės kotelių. Geltoni pienės žiedai skleidėsi ir mažųjų piešiniuose.

Gegužės 16 d. bibliotekoje susitikę Ringaudų pradinės mokyklos mokiniai su „Debesų ganyklos“ atstove Ugne Lisauskaite kūrė istoriją: kaip pasikeistų jų pasaulis dingus elektrai. Nustebsite, vaikai turėjo aiškią viziją, ką veiktų, kaip išgyventų keistame pasaulyje. Taip prasidėjo visus sudominęs Vojtěch Matocha knygos „Žaliasis kristalas“ pristatymas. O po perskaitytų knygos ištraukų mokiniai panoro įminti paslaptį, kuri slypi paskutiniuose puslapiuose.

Gegužės 23 d. bibliotekos kieme vyko edukacija „Kas slepiasi knygų lentynose?“ Nuotaikingoje edukacijoje bibliotekos kieme (edukatorė Gintarė Navakauskaitė, Lietuvos audiosensorinė biblioteka), pakvietė Ringaudų pradinės mokyklos mokinius į literatūros pasaulį. Tereikėjo išridenti kamuoliuką ir teisingai atsakyti į edukatorės pateiktą klausimą apie knygos herojus. Gintarė pagyrė vaikus už puikias žinias ir apdovanojo dovanėlėmis. Žaidimas vaikus sudomino ir paskatino vasaros atostogų metu perskaityti dar daugiau knygų.

Gegužės 29 d. Ringauduose vyko poezijos skaitymai. Viešėjo poetas Povilas Venta Kuprys, kuris kiekvieną rytą pradeda užfiksuodamas tris savo potyrius ir paskelbdamas juos savo „sienoje“ socialiniame tinkle „Facebook“. Su popietės dalyviais jis dalijosi mintimis iš pirmosios prozos knygos „Trys potyriai“. Poetas paskaitė eilėraščių iš poezijos knygų „Pirmasis saulės spindulys“,  „Medžiameldis“ ir „Santūrumo upė“. Įvyko ir malonių atradimų. Dalyviai susipažino su poezijos varžytuvėmis – slemu. Povilas – kaunietiškų poezijos slemų dalyvis, beje, ir organizatorius. Savo parašytas eilesskaitė ringaudiškė Danguolė Sapranavičienė. Liepos Vaičiulytės smuiku atliekamos melodijos susiliejo su gamta.

Gegužės 30 d. sensoriniuose skaitymuose pagal Patricios Greis knygą „Bučkis prieš miegą“ Ringaudų pradinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo grupės vaikučiai tapo aktyviais knygos veikėjais.

Biblioteka dalyvavo akcijoje „Skaitmeninės savaitės 2024“. 1) Ringaudų biblioteka kvietė žiūrėti „Nepatogaus kino“ kokybišką dokumentiką apie medijų raštingumą ir vaizdų galią – dokumentinį filmą „Ir karalius pasakė: koks fantastiškas prietaisas!“. Ringaudų bibliotekoje vyko tiesioginė transliacija internetu „Skaitmeninis imunitetas: kaip sustiprinti PIN kodų apsaugą ir atsparumą sukčiams“. Bibliotekoje susirinkę Ringaudų pradinės mokyklos mokiniai ir suaugusieji savo skaitmenines žinias įsivertino spręsdami edukacinius testus „Ar esi saugus internete?“ epilietis.eu svetainėje. 2) Ringaudų bibliotekoje susirinkę suaugusieji stebėjo epilietis.eu svetainėje tiesioginę transliaciją „Nebūk be ryšio“. Po transliacijos norėdami įvertinti savo skaitmeninio raštingumo žinias sprendė testą „Ar esi saugus internete?“ 3) Ringaudų biblioteka suaugusius ir vaikus kvietė prisiminti, kaip svarbu internete elgtis saugiai ir atsakingai, kaip, susidūrus su elektroninėmis patyčiomis, tinkamai reaguoti. Bibliotekoje susirinkę suaugusieji stebėjo tiesioginę transliaciją internetu  „Vaikų patyčios internete: ką svarbu žinoti suaugusiems“. 1–4 klasių mokiniai žinias pasitikrino spręsdami edukacinius testus „Ar atpažįsti patyčias internete“ epilietis.eu svetainėje.

Vyko susitikimas su knygos „Ketvertas su paukščiu: naujoji ir senoji salų istorija“ autore, prozininke, eseiste, poete Lina Navickaite-Greičiuviene. Po autorės knygos pristatymo su mokiniais diskutavome apie gėrį ir blogį, apie patyčias, psichologinį smurtą, apie viltį, kad šviesa turi įveikti tamsą, gyvenimas – mirtį, o maži ir silpni – didelius ir galingus.

Parengė Ringaudų bibliotekos vyr. bibliotekininkė Vilija Mitkuvienė