Kviečiame į parodą bibliotekoje

2023-ieji paskelbti Aukštaitijos metais siekiant priminti, kad šiemet sukanka 700 metų nuo pirmo reikšmingo Aukštaitijos vardo pagarsinimo tarptautinėje erdvėje. 1323 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ir jo tarybos su Livonijos ordinu sudarytą Taikos ir prekybos sutartį patvirtino popiežius. Būtent dėl šios sutarties Aukštaitijos vardas nuskambėjo Europoje. Aukštaitija – didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, pasižymintis tarmių, tradicinių papročių, architektūros, gyvensenos ir kt. istorinio, etnokultūrinio paveldo įvairove. Joje iš dalies išlikęs ir kai kurių senovės baltų etninių darinių (Sėlos, Žiemgalos ir kt.) etnokultūrinis palikimas.

Raudondvario bibliotekoje šiuo metu veikiančioje parodoje galite apžiūrėti tradicinius aukštaičių drabužius bei 2020 m. Lietuvos banko išleistą monetą, skirtą Aukštaitijai (iš serijos „Lietuvos etnografiniai regionai“). Monetoje vaizduojamas dešinėje rankoje kalaviją laikantis šarvuotas riteris. Herbinį skydą laiko du angelai, simboliškai šlovinantys ir saugantys Aukštaitiją, valstybingumo lopšį. Apačioje iškaltas lotyniškas įrašas „Patriam tuam mundum existima“ („Savo tėvynę laikyk visu pasauliu“). Kompoziciją juosia įrašai Lietuva (monetą leidžiančios šalies pavadinimas), Aukštaitija, monetos išleidimo metai (2020) ir Lietuvos kalyklos ženklas. Išorinėje dalyje (žiede) pavaizduota dvylika Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių.

Dėkojame Raudondvario kultūros centrui ir jo direktorei Jolantai Zizienei už paskolintą tautinį kostiumą. Taip pat norime priminti, kad ši paroda yra konkurso „Aukštaitija ir Dzūkija. Tarp Raudondvario ir Vilkijos“ dalis. Kviečiame atvykti į 4 Kauno rajono bibliotekas (Raudondvario, Kulautuvos, Batniavos ir Vilkijos), pasidaryti po asmenukę ir dalyvauti konkurse.