Žemaitkiemio (Babtyno) dvaras
Žemaitkiemio (Babtyno) dvaras – tai vienas iš įspūdingų istorinių objektų Nevėžio dešiniajame krante, netoli Babtų, kurio istorija siekia XVI a., kai dvarą prie Babtyno kaimo įkūrė Šiukštų giminė. Šis dvaras, išgyvenęs kelis klestėjimo ir nuosmukio etapus, šiandien yra kultūros ir meno centras.
Istoriniai etapai:
Prozorų epocha (1697–1797): Dvarą valdė grafai Prozorai, kurie medinius pastatus pakeitė mūriniais. Babtynas tapo reprezentaciniu dvaru su didingais dviejų aukštų rūmais.
Korfo ir Giedraičių laikotarpis: 1797 m. dvarą įsigijo Burhardas fon Korfas. Vėliau kunigaikščiai Giedraičiai jį pardavė Raudondvario grafui Benediktui Emanueliui Tiškevičiui, kuris pavertė Babtyną ūkiniu centru, pastatydamas mūrinį svirną, kluoną ir atnaujindamas kitus pastatus.
Generolo Vlado Nagiaus-Nagevičiaus valdymas: Po 1922 m. Žemės reformos dvaras atiteko generolui, kuris jį pervadino Žemaitkiemiu. Dvaras tapo pavyzdiniu ūkiu ir kultūrinės veiklos centru, į kurį rinkosi Kauno šviesuomenė. Klestėjimą nutraukė Antrasis pasaulinis karas, po kurio generolas pasitraukė į Vakarus.
Tarybinis laikotarpis: Dvare veikė kolūkio kontora, biblioteka, vyko kino ir šokių vakarai. Vėliau pastatai buvo pritaikyti daugiabučiam gyvenamajam namui.
Atgimimas po 1999 m.: Verslininko M. Šventoraičio iniciatyva dvaras tapo meno ir kultūros centru. Čia vyksta koncertai, dailininkų plenerai, Pažaislio muzikos festivalio renginiai. Dvaro kluone sukaupta vertinga senienų kolekcija.
Architektūriniai akcentai: Mūrinis svirnas ir kluonas – išlikę nuo Tiškevičių laikų. Rekonstravimai ir kultūros pritaikymas – XIX a. pastatai atgimė kaip erdvės kultūriniams renginiams.
Žemaitkiemio dvaras – ne tik istorinio paveldo objektas, bet ir gyvas meno ir kultūros židinys, kviečiantis pažinti praeitį bei mėgautis kultūriniais renginiais šiandien.
Daugiau : http://www.senasdvaras.lt/
Virtualus turas: https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/#
Lit.: 153 įdomiausi Lietuvos dvarai : [iliustruotas žinynas / sudarytojai Danguolė Kandrotienė ir Vytautas Kandrotas]. - Kaunas : VŠĮ"Terra publica", 2011.
http://www.muzikusajunga.lt/h/babtyno-%C5%BEemaitkiemio-dvaras
Nuotr.:
Alinos Ovčiarovienės, 2015 m.