Vilkijos senosios žydų kapinės

Vilkijos senosios žydų kapinės

Vilkijos žydų senosios kapinės, kuriose išliko įvairių formų pilko, rausvo granito ir betoninių antkapių bei jų fragmentų su memorialiniais įrašais hebrajų rašmenimis, 1992 m. buvo įrašytos į Lietuvos kultūros vertybių registrą.

Litvakai, kelis šimtmečius gyvenę Vilkijoje, paliko ryškų pėdsaką krašto istorijoje, o kai kurie jų pelnė tarptautinį pripažinimą. Viena žymiausių šeimų – Tilės ir Leibos Karnovskių, kurių globojamas berniukas Luisas Armstrongas tapo legendine džiazo žvaigžde. Kauno rajono savivaldybės iniciatyva Vilkijos parke įrengtas L. Armstrongo amfiteatras, kuriame rengiami džiazo koncertai ir bendruomenės renginiai.

Žydai Vilkijoje įsikūrė XVIII a. 1897 m. miestelyje gyveno 2 012 gyventojų, iš jų 1 431 – žydų tautybės. 1915 m., caro valdžiai vykdant represijas, dalis žydų buvo ištremti į Rusiją. Tuo metu miestelyje liko apie 800 žydų, kurie sudarė 80 proc. gyventojų.

Nepriklausomybės laikotarpiu vietos žydų bendruomenė turėjo dvi sinagogas, hebrajų kalba veikusią mokyklą, taip pat politinių, labdaros ir sporto organizacijų skyrius. Tačiau paskutiniais nepriklausomybės metais daugelis jaunimo emigravo į Kauną ar Palestiną.

Nacių okupacijos metu, 1941 m. birželio pabaigoje, Vilkijoje įsteigta vokiečių komendantūra, kuriai vadovavo SS oberšturmfiureris Missenbaumas. Per Holokaustą Vilkijos litvakų bendruomenė buvo visiškai sunaikinta. Dalis žydų buvo išvežti į Kauną ir nužudyti fortuose, o kita dalis – Pakarklės miške, Jaučakių kaime.

Lit. ir nuotr.: 
https://lt.m.wikipedia.org/wiki/Vaizdas:Senosios_%C5%BEyd%C5%B3_kapin%C4%97s,_Vilkija.JPG
https://kaunas.kasvyksta.lt/2024/08/02/rajonas/vilkijos-litvaku-kapinese-istoriniai-atradimai-ir-proteviu-pavardes/