Vandžiogalos Švč. Trejybės bažnyčia
Vandžiogaloje parapija įsteigta XVII a., bažnyčia pastatyta1 646 m. Bažnyčios fundatorius – Kauno pavieto maršalka Jonas Karolis Rostovskis.
1817 m. bažnyčią sunaikino gaisras, todėl Urkos upelio kairiajame krante pastatyta laikina medinė liaudies architektūros formos bažnyčia (išliko iki šių laikų), vėliau pristatytas bokštas ir varpinė. Varpinėje saugoma kultūros vertybė – 1721 m. išlietas varpas. Į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašytas 1993 m.
Viename iš trijų bažnyčioje esančių altorių yra įkomponuotas kryžius su stebuklais garsėjančia Nukryžiuotojo skulptūra, aplink kurią sukabinti sidabri¬niai votai – padėkos ženklai. Buvo tikima, kad pasimeldus prie šio kryžiaus įvyksta stebuklai. Vietiniai ir apylinkės senbuviai pasakoja apie minias žmonių, plūstančius pasimelsti prie Šv. Kryžiaus, išsirikiavusias keliagubas eiles nuo altoriaus iki šventoriaus. Kai prieš Antrąjį pasaulinį karą vandžiogališkiai vyko arklių vežimais į Šiluvos atlaidus ir sustojo kažkur prie Raseinių pernakvoti ūkininkų sodybose. Tie stebėjosi, kam jie važiuoją į Šiluvą, turėdami stebuklais garsią savo šventovę. Iš praeities laikų yra išlikęs pasakojimas, kad gyvendamas Kaune Adomas Mickevičius vieną vasarą iš Kauno pėsčias atėjo pasimelsti prie Nukryžiuotojo Vandžiogalos bažnyčioje.
Šalia bažnyčios yra senosios šventoriaus kapinaitės, kuriose laidota iki 1950 m. Čia palaidoti 1831 ir 1863 metų sukilimų dalyvis A. Chmielevskis ( daugiau apie jį: http://vandziogala.lt/istorija/aleksandras-chmielevskis ), 1863 m. sukilėliai Dackevičiai, broliai Vilkevičiai ir No¬belio premijos laureato rašytojo Česlovo Milošo protėviai (Č. Milošo protėviai iš tėvo pusės buvo kilę iš Vandžiogalos ir Labūnavos apylinkių), tarp kurių yra ir jo senelis Eugenijus Edvardas Artūras Milošas (1836–1895 m 1863 m. sukilimo dalyvis, sukilimo vado Zigmanto Sierakausko adjutantas (daugiau apie juos: http://www.vdu.lt/wp-content/uploads/2012/05/32760.pdf). Jis buvo ir vieno iš Česlovo Milošo romano „Įsos slėnis“ personažų prototipas. Tarybiniais laikais bažnyčia buvo apleista. 2011 m. ji grąžinta katalikų bendruomenei.
Daugiau:
http://www.vandziogala.eu/lt/
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=XACeRYWq8TA
Lit.:
Pakaunės dešimtmečiai / [idėjos autorius ir sudarytojas Petras Garnys]. - Kaunas : Arx reklama : Kauno rajono savivaldybė, 2015 ([Vilnius] : Standartų sp.). - 790, [2] p
Kauno arkivyskupijos bažnyčios : [iliustruotas žinynas]. - [Kaunas] : Terra publica, [2010] (Kaunas : Arx Baltica). - 227, [1] p. : iliustr.