Suolelis 1919-1920 m. savanoriams Šlienavoje
2015 m. Šlienavoje buvo atidengtas ir pašventintas paminklinis suolelis, skirtas pagerbti šio krašto Nepriklausomybės kovų Vyčio Kryžiaus kavalierius ir savanorius. Šis atminties ženklas simbolizuoja padėką ir pagarbą tiems, kurie kovojo už Lietuvos laisvę 1919–1920 m. nepriklausomybės kovose.
Paminklinis suolelis įamžina šių krašto karžygių vardus:Jurgis Kalašinskas,Liudas Kaufmanas,Pranas Palionis,Jonas Prakevičius,Jurgis Rakauskas,Antanas Randis,Kazys Stanevičius,Juozas Šimukonis,Vincas Vekeris.
Paminklinis suolelis sukurtas kaip netradicinės formos atminties ženklas – pusiau atversta istorijos knyga. Šio sumanymo autoriai, architektė Violeta Beigienė ir skulptorius Danielius Sodeika, siekė sujungti simboliką ir funkcionalumą. Paminklas leidžia ne tik pailsėti, bet ir susimąstyti apie istorinius įvykius bei asmenis, prisidėjusius prie šalies laisvės. Suolelį supantys raudoni žemaūgiai krūmai, pasodinti pasagos forma, sustiprina jo simbolinę reikšmę.
Šio atminties ženklo idėja tiesiogiai siejasi su žurnalisto Viliaus Kavaliausko knyga „Pakaunės krašto karžygiai“. Knyga ir paminklas kartu kuria istorijos įprasminimą, liudijantį apie šimtus pakaunės vyrų ir moterų, prisidėjusių prie Lietuvos kariuomenės kūrimosi.
Istorijos šaltiniai rodo, kad 1919 m. į besikuriančią Lietuvos kariuomenę savanoriais stojo daugybė vyrų ir moterų iš pakaunės krašto: Garliavos, Babtų, Čekiškės, Raudondvario, Vandžiogalos, Lapių, Vilkijos, Zapyškio. Pasak Viliaus Kavaliausko, net 96 asmenys iš šio krašto arba palaidoti jo žemėje buvo apdovanoti Vyčio Kryžiumi, o „Versmės“ leidyklos duomenimis, Kauno krašto savanorių sąrašas siekia bent 645 pavardes.
Paminklinis suolelis Šlienavoje yra prasmingas kultūrinės atminties ženklas, jungiantis istoriją ir dabartį.