Suolelis 1919-1920 m. savanoriams Babtuose

Suolelis 1919-1920 m. savanoriams Babtuose

2015 m. Babtuose buvo atidengtas ir pašventintas paminklinis suolelis, skirtas pagerbti šio krašto Nepriklausomybės kovų Vyčio Kryžiaus kavalierius ir savanorius. Paminklas simboliškai įamžina Babtų valsčiaus karžygių vardus:
Vyčio Kryžiaus kavalieriai iš Babtų valsčiaus: Antanas Eidukevičius,Jonas Kaminskas,Pranas Linauskas,Juozas Štriupkus,Vincas Beniulis,Antanas Grincevičius,Pranas Žukas.
Šis paminklas įgyvendintas kaip pusiau atversta istorijos knyga – netradicinės formos atminimo ženklas, sukurtas architektės Violetos Beigienės ir skulptoriaus Danieliaus Sodeikos. Ši forma simbolizuoja istorinę atmintį, kviesdama prisėsti ir mintimis nusikelti į Lietuvos laisvės kovų laikus. Paminklinę knygą supa pasagos formos raudoni žemaūgiai krūmai, kurie papildomai sustiprina simbolinį paminklo turinį.
Šis atminties ženklas yra tiesiogiai susijęs su žurnalisto Viliaus Kavaliausko knyga „Pakaunės krašto karžygiai“. Idėja įamžinti pakaunės krašto savanorių vardus kilo kaip šios knygos tąsa, siekiant išsaugoti kovotojų už Lietuvos nepriklausomybę atminimą.
Istoriniai kontekstai:
1919–1920 m. nepriklausomybės kovose dalyvavo šimtai pakaunės krašto vyrų ir moterų. Istoriniai šaltiniai rodo, kad net 96 asmenys iš pakaunės krašto yra pelnę Vyčio Kryžių. „Versmės“ leidyklos duomenimis, savanorių kariuomenėje iš Kauno krašto buvo mažiausiai 645 žmonės. Jie atėjo iš įvairių vietovių – Garliavos, Babtų, Čekiškės, Raudondvario, Vandžiogalos, Lapių, Vilkijos ir Zapyškio – prisidėdami prie Lietuvos laisvės kovų ir nepriklausomos valstybės kūrimo.

Nuotr.: https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/