Rašytojo Rimanto Budrio namas Raudondvario sen.

Rašytojo Rimanto Budrio namas Raudondvario sen.

„Kiekvienas turėjo savo vaikystės svajonę. Tada, kai nešdavau mamai pirmąsias žibutes iš po senų lazdynų, karštai svajojau ir troškau tapti gamtininku. O tapau žurnalistu.“                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Rimantas Budrys

Šalia Raudondvario, Didvyrių kaime, išlikusi sodyba, kurią rašytojas, žurnalistas, publicistas ir redaktorius Rimantas Budrys paveldėjo iš savo tėvo – ekonomikos profesoriaus ir politiko Dzido Budrio. Ant namo pritvirtinta atminimo lenta, kurioje įrašyta, jog čia gyveno ekonomistas profesorius Dzidas Budrys ir rašytojas Rimantas Budrys.
R. Budrys vaikystę praleido Didvyrių kaime (Kauno r.). 1937–1942 m. mokėsi Raudondvario pradžios mokykloje. Būdamas vos dešimties metų leido savo laikraštuką – tai tapo pirmuoju jo žingsniu į literatūrą. Rašyti pradėjo 1947 m., o per gyvenimą sukūrė daugybę kūrinių vaikams – pasakų, novelių ir apybraižų. 

Jo žymiausi kūriniai:„Švelniaragis grįžta į girią“,„Kanapėtas šienpjovys“,„Tėtis ir jo vaikai“,„Ežeruosna grįžta vasara“.
R. Budrys buvo vienas pirmųjų Lietuvos rašytojų, kurie pokario metais pradėjo rašyti apie keliones po Tarybų Sąjungą. 1955 m. išleista jo pirmoji kelionių apybraižų knyga „Baltųjų naktų krašte“. 

Scenarijai dokumentinėms kino apybraižoms: „Skriskite, baltosios gulbės“ (1965 m.),„Ežeruosna grįžta vasara“ (1966 m.).

Jo apybraižos ir grožiniai kūriniai buvo išversti į rusų, ukrainiečių, anglų, vokiečių ir kitas kalbas.Tapęs rašytoju, R. Budrys dažnai sugrįždavo į Raudondvarį. Didvyriuose jis įkūrė dendrologinį parką, kuriame dabar auga daugiau nei šimtas skirtingų medžių ir krūmų rūšių. Čia moksleiviams vyksta gamtos pažinimo pamokos.
Raudondvario gimnazijos bibliotekai, kuriai 2014 m. suteiktas R. Budrio vardas, rašytojo dukra Elena Budrytė-Rinkevičienė padovanojo jo sukauptą literatūrą – apie 800 knygų. Tuo tarpu vyriausias sūnus Rimantas R. Budrys padovanojo tėvo kompasą, medžiotojo pažymėjimą ir švilpynes, skirtas žvėrių garsams pamėgdžioti.

„Už gerą mokymąsi tėtis man padovanojo kelionę po tundras, o už varovo darbą medžioklėje gavau tris rublius“, – prisiminė R. R. Budrys.

Nuotr. ir lit.:
https://lt.wikipedia.org/wiki/Rimantas_Budrys
http://www.kaunozurnalistai.lt/28546/