Pogrindžio spaustuvė „ab“

Pogrindžio spaustuvė „ab“ – tai unikalus ir išskirtinis Lietuvos rezistencijos laikotarpio paminklas, veikusis sovietinės okupacijos metais. Ji buvo įkurta 1979–1980 metais Domeikavos seniūnijoje, Salių kaime, Vytauto Andziulio ir jo bendraminčio Juozo Bacevičiaus iniciatyva. Spaustuvės pavadinimas „ab“ sudarytas iš įkūrėjų pavardžių pirmųjų raidžių. Tai buvo vienintelė tokio tipo pogrindinė spaustuvė Lietuvoje, sėkmingai veikusi dešimtmetį – nuo 1980 iki 1990 metų.
Spaustuvė buvo įrengta itin slapta, po paties V. ir B. Andziulių gyvenamuoju namu. Įėjimas į ją buvo sumaniai paslėptas šiltnamyje, po stumdomu vandens baseinu su lysve ant ratukų. Per nedidelę angą buvo patenkama į laipteliais nusileidžiamą tunelį, kuris vedė į mažą kambarėlį, kur stovėjo spaudos įranga. Visą spausdinimo techniką Vytautas Andziulis surinko pats, naudodamas pavienes detales. Tunelio statyba buvo ilgas ir sudėtingas darbas – žemė buvo išnešama po truputį, o sienos ir lubos sutvirtintos betonu. Kitas slaptas įėjimas į spaustuvę buvo įrengtas pačiuose namuose, už sunkios cementinės sienos, kuri galėjo apsisukti, taip užmaskuodama įėjimą. Slaptus įėjimus žinojo tik patys įkūrėjai ir V. Andziulio žmona Birutė – niekas kitas neturėjo galimybės jų aptikti.
Veikdami be beveik jokios ventiliacijos, spaustuvininkai rankomis rinko tekstą, spausdino leidinius, siuvo, įrišinėjo knygas ir platino jas po visą Lietuvą. Per dešimtmetį čia buvo išspausdinta net 23 pavadinimų leidinių, kurių bendras tiražas siekė 138 tūkstančius egzempliorių. Pirmasis išleistas leidinys buvo vyskupo K. Paltaroko „Tikybos pradžiamokslis“. Vėliau sekė Juozo Uršio prisiminimai, Adolfo Damušio studija apie genocidą Lietuvoje, taip pat poetų Juozo Gražulio, Rasūno (Romualdo Grigo), Kazio Genio kūryba ir kita patriotinė, religinė bei grožinė literatūra.
Nors pogrindinė spaustuvės veikla baigėsi 1990 m., jos techninė bazė buvo saugoma ir išliko beveik nepakeista iki šių dienų. Nuo 1997 metų V. ir B. Andziulių sodyboje pradėjo veikti Vytauto Didžiojo Karo muziejaus padalinys – spaustuvė-muziejus. Čia lankytojai gali apžiūrėti autentiškai išlikusią pogrindinę spaudos įrangą, susipažinti su rezistencinės spaudos istorija, išvysti dokumentų kopijas, leidinius, nuotraukas ir kitus eksponatus.
1999 metais spaustuvė „ab“ buvo įtraukta į Lietuvos kultūros vertybių registrą, o 2008 m. – ir į tarptautinį istoriškai vertingų Šaltojo karo laikotarpio objektų sąrašą.
Spaustuvė buvo pristatyta tarptautiniame projekte, kurį inicijavo Baltijos šalių bendradarbiavimo ir ryšių sekretorius Johannesas Bachas Rasmusenas, o apie ją buvo sukurtas trumpametražis dokumentinis filmas, režisuotas Algio Kuzmicko (Genocido aukų muziejus).
Daugiau apie spaustuvę:
http://tautosatmintis.weebly.com/straipsniai/vikte-jacyte-pogrindine-spaustuve-ab
Daugiau apie Vytautą Andziulį:
http://www.yrasalis.lt/desimt/tylus-kariai/vytautas-andziulis/
Daugiau apie Juozą Bacevičių:
http://genocid.lt/UserFiles/File/Atmintinos_datos/2013/201303_bacevicius_biog.pdf
Lit.:
https://lt.wikipedia.org/wiki/Ab_spaustuv%C4%97
Kauniečio namo paslaptis – pogrindinė spaustuvė [ pogrindinė spaustuvė „ab“]/Gintarė Dailydytė// 15 min.-2009, kovo 27 d.
Kalno paslapties aidas [lankstinukas] /Domas Akstinas// [išleidimą parėmė inž. Liūtas K.Jurskis (JAV)].- 2000 m
Pakaunės dešimtmečiai / [idėjos autorius ir sudarytojas Petras Garnys]. - Kaunas : Arx reklama : Kauno rajono savivaldybė, 2015 ([Vilnius] : Standartų sp.). - 790, [2] p. : iliustr.
Nuotr.:
https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/
Kristinos Meilutės