Pirmojo pasaulinio karo aukoms Naugardiškių km.

Pirmojo pasaulinio karo aukoms Naugardiškių km.

Kapinėse palaidoti Pirmojo pasaulinio karo vokiečių kareiviai. 1922–1923 m. Lietuvos kariai sutvarkė kapinių teritoriją: įrėmino ją 75 cm gylio gana plačiais grioviais, apsodino jų šlaitus eglėmis ir vietoje vokiečių įsmeigtų medinių kryželių pastatė nedidelius betoninius paminklus. Kaip 1992 m. teigė seni vietos gyventojai, šiose kapinėse buvo išlikę apie 250 tokių betoninių paminklų, kuriuose buvo įrašyta po 3–7 karių pavardes. Net iki Antrojo pasaulinio karo pradžios kai kurių karių kapus lankė jų artimieji, gyvenę Karaliaučiaus krašte.
Antrojo pasaulinio karo metu (1943–1944 m.) šiose kapinėse vokiečiai įrengė ginklų sandėlį. Rusų kariuomenei persikėlus per Nemuną, sandėlį susprogdino, taip sunaikindami ir savo karių kapus. Po karo kapinių teritorija virto dirbamos žemės lauku.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1995 m., vietos bendruomenės iniciatyva čia buvo pastatytas 2 m aukščio paminklinis akmuo su virš jo iškylančiu kryžiumi. Išliko 12 betoninių kryželių, kurie, galimai, pakeitė autentišką savo buvimo vietą. Ant dalies kryželių įrašai neįskaitomi.
Kasant duobę paminklo pamatui, buvo rasti kario palaikai, aprangos likučiai, šaukštas ir šakutė.

Lit.:
http://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/akibrokstas-kapinese-vaiku-zaidimu-aikstele-825819
https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search

Nuotr.:
https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/