Paštuvos dvaras, Batniavos sen.

Paštuvos dvaras, Batniavos sen.

Paštuvos dvaras – svarbus istorinės Lietuvos objektas, kurio istorija siekia 1575 m. Pirmieji dvaro savininkai buvo Vainų giminė, tačiau ypač reikšmingas šiam dvarui tapo Ignacas Karpis ir jo sesuo Jadvygos Karpienės laikai. Nuo 1780 iki 1809 m. Paštuvos dvarą valdęs Ignacas Karpis įėjo į istoriją kaip pirmasis Rusijos imperijoje ir antrasis Europoje panaikinęs baudžiavą. Šis veiksmas buvo itin reikšmingas, nes jis išlaisvino daugiau nei 16 000 baudžiauninkų, o šis įvykis buvo paminėtas Adomo Mickevičiaus poemoje „Ponas Tadas“.

Po Ignaco Karpiui valdant dvarą, ši teritorija buvo ne tik ūkinė, bet ir socialinė bei kultūrinė reikšmė. Paštuvos dvaras tapo vienu iš svarbių centrų, susijusių su reformomis ir lietuvių literatūroje išgarsintais istoriniais įvykiais.

Išlikę pastatai ir struktūros: Pagrindinis išlikęs pastatas, kuris susijęs su dvaru, yra gyvenamasis namas, pastatytas iš buvusio dvaro svirno. Tai suteikia šiam objektui istorinę vertę ir liudija apie buvusį dvaro gyvenimą. Taip pat svarbu, kad šis dvaras buvo viena iš vietų, kur buvo taikomi radikalūs pokyčiai, turėję ilgalaikį poveikį tiek vietos gyventojams, tiek platesnei Lietuvai.

Tai, kad šio dvaro istorija susijusi su baudžiavos panaikinimu, tikrai kelia papildomą susidomėjimą ir istorinį vertingumą.

Nuotr.:
Alinos Ovčiarovienės, 2015 m.