Obelynės parkas, Akademijos sen.

Ant aukšto kairiojo Nemuno kranto, tarp medžiais apaugusių Kamšos botaninio–zoologinio draustinio raguvų, yra garsaus gamtininko, akademiko, biologijos mokslų daktaro, profesoriaus Tado Ivanausko (1882–1970) sodyba. Sodybos kompleksą sudaro parkas, sodas, gyvenamieji namai ir kiti statiniai. Ši vieta buvo vienas pažangiausių botanikos ir zoologijos centrų Lietuvoje, taip pat svarbi edukacinė erdvė, kurioje ugdyti būsimi gamtos mokslų specialistai.

Profesorius Tadas Ivanauskas Obelynėje gyveno 1921–1970 metais. Jo sukurtas ir puoselėjamas gamtos kampelis atspindėjo Lietuvos sodininkystės raidą. Profesorius anksti keldavosi, kasdavo duobes medeliams, juos skiepydavo, naikindavo piktžoles. Beveik 8 ha plote augo apie 100 obelų, 50 kriaušių veislių, daug slyvų, trešnių, įvairiausių gėlių, 300 rūšių ir formų augalų bei krūmų, 60 spygliuočių. Tado Ivanausko žmona Honorata puoselėjo gėlynus. Obelynė tapo profesoriaus draugų, mokslininkų, dailininkų, muzikantų, poetų, užsienio svečių mėgstama sambūrių vieta.

Sodyboje vykdyta ne tik sodininkystė, bet ir paukščių apsaugos veikla. Ivanauskas buvo vienas pirmųjų Lietuvoje, kuris įgyvendino paukščių žiedavimo programą, taip prisidėdamas prie jų apsaugos ir mokslinių tyrimų plėtros. Kamšos botaninio–zoologinio draustinio artumas padėjo integruoti vietinės floros ir faunos stebėjimus į sodybos veiklas.

Parkas 1958 m. buvo paskelbtas respublikinės reikšmės istoriniu paminklu. 1973 m., po sodybos šeimininko mirties, gamtininko įdukros Eleonoros ir jos vyro Algirdo Baltuškevičiaus iniciatyva buvo įrengta Tado Ivanausko memorialinė sodyba. Išsaugant garsiojo gamtininko palikimą, daug pastangų įdėjo ir jo mokiniai: profesorius Mindaugas Navasaitis ir docentas Algirdas Navasaitis. 1997 m. ant namo sienos pritvirtinta ąžuolinė lenta su bareljefu ir profesoriaus žodžiais: „Visą savo gyvenimą ir darbą pašvenčiau Lietuvai“.

Į Lietuvos kultūros vertybių registrą gyvenamasis namas įrašytas 1993 m., sodininko namas, paukštidė, sodas ir parkas – 2006 m. 2015 m. sodyba tapo Kauno rajono muziejaus filialu. 2020 m. pradėtos vykdyti sodybos restauracijos ir infrastruktūros atnaujinimo programos, siekiant geriau pritaikyti ją edukacinėms ir turizmo reikmėms. Sodybos išskirtinumas – išlaikytas originalus kraštovaizdis, planuotas paties Ivanausko, kuris iki šiol pritraukia mokslininkus ir gamtos mylėtojus.

Daugiau: 
http://www.krmuziejus.lt/obelynes-sodyba/

Lit.:
http://alkas.lt/2015/03/21/t-ivanausko-sodyba-obelyneje-globos-kauno-rajono-muziejus-nuotraukos/

Nuotr.: