Garliavos evangelikų liuteronų bažnyčia

Garliavos evangelikų liuteronų bažnyčia

Vokiečiai Garliavos apylinkėse – Šniūruose, Mastaičiuose, Jonučiuose, Stanaičiuose – apsigyveno XVII–XVIII a. Vieni atsikėlė iš Vokietijos, kiti iš Mažosios Lietuvos, Prūsijos. Garliavos liuteronų parapija įkurta XIX a. pradžioje. 1814–1816 m. vietinis dvarininkas ir Garliavos įkūrėjas Jozefas Godlevskis (dar vadintas Garliausku) pastatė medinę bažnyčią. 1818 m. spalio 31 d. buvo oficialiai įkurta Garliavos evangelikų liuteronų parapija, kuriai priklausė apie 700 tikinčiųjų. Nuo pat pradžių Garliavos klebonais buvo skiriami lietuvių kalbą mokantys liuteronų kunigai.
1860–1870 m. vietoje medinės bažnyčios buvo pastatyta mūrinė su bokštu ir dviem variniais varpais. Bažnyčios interjeras išsiskyrė prabangiu sietynu, patogiais suolais ir altoriaus įranga.
Pirmojo pasaulinio karo metu bažnyčia buvo stipriai apgadinta: sunaikintas bokštas, nukentėjo stogas, altorius, langai, durys. Tarpukariu bažnyčia buvo atstatyta, o pamaldos joje aukotos lietuvių ir vokiečių kalbomis. 1937 m. inžinierius Antanas Gruodis parengė bokšto atstatymo projektą, ir jis buvo sėkmingai įgyvendintas.
Antrojo pasaulinio karo metu dalis Garliavos evangelikų liuteronų pasitraukė į Vakarus, o kiti išvyko į Vokietiją. Po karo apleista bažnyčia buvo nuniokota ir paversta kailių bei odų apdirbimo cechu. Šios veiklos pasekmės juntamos iki šiol – į statybines konstrukcijas įsigėrusi druska ardo plytas ir sienas.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, bažnyčia buvo grąžinta evangelikų liuteronų bendruomenei, tačiau dėl lėšų trūkumo jos atstatyti nepavyko. 2005 m. bažnyčia buvo įtraukta į Nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą ir jai suteikta komercinė paskirtis. Vėliau pastatas buvo parduotas verslininkams, tačiau planai įrengti čia naktinį klubą ar piceriją taip ir nebuvo įgyvendinti.
Galiausiai 2022 m. vasario 2 d. buvusioje Garliavos liuteronų bažnyčioje duris atvėrė „Righetto dizaino galerija“. Pastatui naują gyvybę įkvėpė Kauno architektė Edita Stankevičiūtė-Righetto, kuri tapo jo naująja savininke.

Lit.:
Vilkaviškio vyskupijos bažnyčios : [iliustruotas žinynas]. - [Kaunas] : Terra publica, [2011] (Kaunas : Spaudos praktika). - 227, [1] p. : iliustr., žml.- P. 17.
https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/keliones/baznycia-lietuvoje-kurioje-noreta-ikurti-ir-naktini-kluba-arba-picerija-1630-1585444

Nuotr.:
https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/#
https://www.lrytas.lt/bustas/mano-erdve/2022/02/02/news/baznycios-pastata-garliavoje-kauniete-pakeite-neatpazistamai-praverus-duris-patenki-i-kita-pasauli-22245667