Čekiškės Švč. Trejybės bažnyčia

Čekiškės Švč. Trejybės bažnyčia

Svarbiausias Čekiškės miestelio pastatas – Švč. Trejybės bažnyčia, pastatyta 1617 m. Bažnyčią fundavo Čekiškės dvaro savininkas ir miestelio įkūrėjas Jurgis Mackevičius. Jos statybos metu po didžiuoju altoriumi buvo įrengtas Mackevičių šeimos laidojimo rūsys. 1620–1625 m. prie bažnyčios veikė parapinė mokykla, rodanti šventovės svarbą ne tik religiniame, bet ir edukaciniame miestelio gyvenime.

XVIII a. pabaigoje bažnyčia sudegė, tačiau XIX a. pradžioje ji buvo atstatyta klebono Bonaventuros Miknevičiaus pastangomis. Tuo metu sumūrytas vienas vėlyviausių barokinių banguoto kontūro fasadų Lietuvoje. 1807 m. Gardine pagamintas altorius buvo atgabentas Nemunu iki Vilkijos ir pastatytas bažnyčioje 1808 m. Tais pačiais metais įrengta dabartinė sakykla, o dešinėje bažnyčios pusėje pristatyta zakristija.

Didžiajame bažnyčios altoriuje išskirtinę vietą užima XVI a. vokiečių meistro sukurtas medžio reljefas, vaizduojantis Kristaus nuėmimą nuo kryžiaus. Šis kūrinys neturi analogų Lietuvoje ir yra reikšminga kultūros paveldo dalis. Altorių puošia ąžuolinės skulptūros grupė.

Kunigas Bonaventura Miknevičius, dirbdamas Čekiškėje, parengė katekizmą ir 1836 m. sukūrė kūrinį „Giesmė historična apie Čekiškės bažnyčią“. 1905 m. bažnyčioje susituokė žymus politikas Povilas Višinskis ir dvarininkaitė Juzefa Mikuckaitė.

1924–1938 m. klebonaujant Dionizui Vaitkevičiui, bažnyčia tapo garsėja dėl įspūdingų Velykų nakties renginių, kurių pagrindiniai dalyviai buvo vadinamieji „Velyknakčio kareiviai“ ir „žydai“.

Mūrinėje varpinėje įrengtas parapijos muziejus, kuriame galima susipažinti su bažnyčios ir parapijos istorija. Bažnyčios šventoriuje 1934 m. buvo pastatytas kryžius Čekiškės pavasarininkų kuopos įkūrimo dešimtmečiui paminėti.

1996 m., minint Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro prof. Prano Dovydaičio 110-ąsias gimimo metines, šventoriuje buvo atidengtas tautodailininko sukurtas koplytstulpis.
Švč. Trejybės bažnyčia išlieka ne tik svarbiu religiniu, bet ir kultūriniu bei istoriniu Čekiškės miestelio simboliu.

Lit.:
http://vilkaviskis.lcn.lt/dekanatai/aleksoto/braziukai/

Nuotr.:
https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/#