Aglinskas Kazys
Gimė 1851 m. Girininkų kaime, Pakuonio valsčiuje. Tėvai svajojo, kad jis taps kunigu, tačiau Kazys pasirinko kitą kelią. Baigęs penkias klases Marijampolės gimnazijoje, persikėlė į Maskvą, kur dirbo garsioje „Fereino“ vaistinėje, o vėliau baigė farmacijos studijas Maskvos universitete. Studijų metais susipažino su Jonu Basanavičiumi, prisidėjo prie pirmojo lietuvių studentų ratelio veiklos ir aktyviai dalyvavo organizuojant laikraščio „Aušra“ leidybą.
Grįžęs į Lietuvą, 1885 m. apsigyveno Garliavoje, kur įsteigė vaistinę ir tapo svarbia lietuviško tautinio judėjimo figūra. Kazio Aglinsko vaistinė nebuvo tik gydymo vieta – ji tapo reikšmingu draudžiamos lietuviškos spaudos platinimo ir knygnešių globos centru.
Jo namai, kuriuos taip pat saugojo žmona Liudvika Nikolai Aglinskienė, buvo lietuviškos literatūros persiuntimo punktas. Nepaisant nuolatinių caro žandarų kratos ir persekiojimo, Kazys ir jo žmona atkakliai tęsė savo veiklą. Deja, po vienos žandarų kratos Liudvika sunkiai susirgo ir mirė.
Pirmojo pasaulinio karo metais Aglinskas pasitraukė į Rusiją, bet 1918 m., sužinojęs apie nepriklausomos Lietuvos atkūrimą, grįžo į Garliavą, kur atgaivino vaistinę ir aktyviai įsitraukė į visuomeninę veiklą.
Kazys Aglinskas buvo dosnus rėmėjas – savo turtu ir darbu rėmė lietuviškas organizacijas, knygnešių judėjimą ir Lietuvos Mokslo draugiją. Už tai jam buvo skirtas tautos pagarba.
1924 m. rugpjūčio 25 d. Kazys Aglinskas mirė sulaukęs 73 metų. Jis buvo palaidotas Jonučių kapinėse (Kauno r.), kur jo atminimui 1917 m. pastatytas koplytstulpis. Koplytstulpį sukūrė istorijos mokytojas ir tautodailininkas Ričardas Gudaitis.
Šiandien jo vardas įamžintas Garliavos Kazio Aglinsko gatvėje – simboliškame priminime apie šviesuolio indėlį į lietuvių tautos atgimimą.
Nuotr.:
https://m.kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/garliava-patriotu-krastas-trys-istorijos-855754
https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualios-parodos/suduva-iskilios-asmenybes-kurusios-lietuvos-valstybinguma/
Lit.:
http://www.spaudos.lt/knygnesiu_paminklai/knygnesiai/garliavos2.html