Pradinis Naujienos Knygnešio dienos minėjimas

Knygnešio dienos minėjimas

Knygnešio dienos minėjimas
Knygnešio dienos minėjimas

Kovo 16 d. Lietuvoje minima kaip Knygnešio diena. Šią dieną kasmet prisimename tuos, kurie išsaugojo lietuvišką žodį ir raštą, kurie aukojosi dėl savo gimtosios kalbos, nepaisydami pavojų į Lietuvą gabeno uždraustą lietuvišką spaudą. Knygnešiai – didūs žmonės, lietuviško žodžio sergėtojai ir šiandien, kai galime laisvai kalbėti gimtąja kalba, mes turime prisiminti tuos, kurie ją saugojo.

Viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Garliavos Adomo Mitkaus pagrindine mokykla, Knygnešio dienai paminėti kovo 15 d. organizavo pažintinę ekskursiją moksleiviams į pogrindžio spaustuvę “ab“, esančią Saliu kaime, Lapių seniūnijoje. Šviesios atminties spaustuvininko, vieno iš spaustuvės įkūrėjo Vytauto Andziulio žmona, Birutė Andziulienė moksleivius supažindino su šių laikų knygnešyste, papasakojo apie sunkų, nelengvą ir pavojingą nelegalų spaustuvininkų darbą. Moksleiviai, su didžiuliu susidomėjimu, neslėpdami nuostabos, stebėjo sunkiai atveriamas slankiojančio baseino, esančio šiltnamyje „duris“, mažą angą ir ilgą tamsų, drėgną koridorių. Nusileidę į požemį, moksleiviai klausė Birutės pasakojimų apie sovietmečius spausdintas knygas, spausdinimo techniką, tykančius pavojus, įvairias šeimos istorijas. Moksleiviai sužinojo, jog tais laikais, kai lietuviška patriotinė, istorinė ir religinė spauda buvo griežtai draudžiama, Vytautas priėmė rizikingą sprendimą – 1980 m., gūdžiais sovietmečio laikais, savomis rankomis po kalno papėdėje esančiu namu įsirengė pogrindinę spaustuvę. Apie šią spaustuvę, be Vytauto, žinojo tik jo žmona ir slapta knygas platinęs pagalbininkas Juozas Bacevičius, glaudžiai bendravęs su kunigu Juozu Zdebskiu, Sigitu Tamkevičiumi, Juozu Račiūnu, ilgą laiką platinęs „Lietuvos Katalikų bažnyčios kroniką".
Pogrindinėje veikloje aktyviai dalyvavo ir Birutė Andziulienė, kuriai neretai tekdavo tiekti popierių, ieškoti galimybių jo gauti ir pristatyti į namus. Visas šis darbas buvo labai sudėtingas, reikalavo milžiniškų pastangų, nekalbant apie tai, kad jį atliekant teko rizikuoti viskuo.
Po žeme pasislėpusioje spaustuvėje per dešimtmetį dienos šviesą išvydo net 138 tūkst. egzempliorių įvairių spaudinių.
1990 m. legalizavus knygų spausdinimą, spaustuvė perkelta į V. Andziulio gyvenamojo namo pirmą – antrą – trečią aukštus. Moksleiviai aplankė, pamatė, savo rankomis prisilietė ir net pabandė spausdinti tekstus su vis dar veikiančia spausdinimo mašina.
Ekskursiją organizavo Garliavos Adomo Mitkaus mokyklos mokytoja Rūta Jackūnienė ir Viešosios bibliotekos bibliotekininkė Virginija Tamašauskienė, tikisi, jog ši edukacinė popietė moksleiviams dar kartą primins, kokia svarbi mums yra gimtoji kalba ir tie, kurie tą kalbą išsaugojo.