Pradinis Naujienos Viešojoje bibliotekoje netradiciškai paminėta Europos kalbų diena

Viešojoje bibliotekoje netradiciškai paminėta Europos kalbų diena

Viešojoje bibliotekoje netradiciškai paminėta Europos kalbų diena
Viešojoje bibliotekoje netradiciškai paminėta Europos kalbų diena

Pasaulyje egzistuoja nuo 6000 iki 7000 kalbų, o Europoje kalbama net 225 vietinėmis kalbomis. Nuo 2001 metų Europos kalbų diena minima rugsėjo 26-ąją. Jos metu Europos valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, kuriais siekiama paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

Ši diena paminėta ir Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Čia anglų kalbos pamoką atėjo praleisti kitaip Garliavos Adomo Mitkaus septintokai ir penktokai su savo anglų kalbos mokytojomis Alina Čikotiene ir Neringa Mikutaitiene. Vaikų centro vyr. bibliotekininkės Šarūnė Baltrušaitienė ir Živilė Kazakevičienė diskutavo su moksleiviais apie tai, kodėl verta mokėti kuo daugiau užsienio kalbų. Tačiau ilgai prie abstrakčių žinių neapsistojo. Juk švęsti visada smagiausia linksmai!

Viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkės pakvietė moksleivius sukurti istoriją su vaikų pasirinktais žinomais literatūros personažais. Išties smagu buvo kurti vientisą istoriją, kurios kūrėjais buvo visi be išimties, mat istoriją kūrė visi paeiliui po sakinį. Tačiau tuo ši interaktyvi pamoka nesibaigė. Visų kuriama pasaka buvo rašoma ir matoma ekrane. Ją baigus, bibliotekininkės pasiūlė išversti šį tekstą pasirinktomis keliomis Europos kalbomis, pasitelkus labiausiai paplitusią automatinio vertimo sistemą „Google translate“. Pasiūlymų buvo įvairių, tad bendromis jėgomis sukurta istorija buvo išversta ne tik į anglų ar rusų, bet ir į graikų, portugalų, serbų, lotynų bei kitas kalbas. Galiausiai istorija buvo išversta į originalo kalbą - lietuvių. Tokio rezultato tikriausiai nesitikėjo niekas. Visiems puikiai žinomą istoriją buvo sunku atpažinti, o kai kurios dalys tiesiog spaudė juoko ašaras ne tik moksleiviams, bet ir jų mokytojoms bei bibliotekininkėms.

Visiems tapo aišku, kad automatinės vertimo sistemos gyvų vertėjų kol kas dar tikrai nepakeis. Vaikams taip patiko ši veikla, kad jie panoro sukurti dar vieną istoriją, kurią vėliau vertėme jau į kitas europietiškas kalbas. Iš šios linksmos pamokos, skirtos Europos kalbų dienai paminėti, visi išėjo pakilios nuotaikos. Vaikai prasitarė, jog jiems tokios linksmos pamokos ypač patinka, tad susitikti pažadėjome jau visai netrukus.

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė
Šarūnė Baltrušaitienė