Pradinis Naujienos Viešojoje bibliotekoje edukacija „Knygų vedamais kvapais“ su dailininke R. Staskonyte

Viešojoje bibliotekoje edukacija „Knygų vedamais kvapais“ su dailininke R. Staskonyte

Viešojoje bibliotekoje edukacija „Knygų vedamais kvapais“ su dailininke R. Staskonyte
Viešojoje bibliotekoje edukacija „Knygų vedamais kvapais“ su dailininke R. Staskonyte

Balandžio 17 d. į Kauno rajono savivaldybės viešąją biblioteką dailiosios lyties atstoves atviliojo organizuota knygas ir kvapus suvienijusi edukacija „Knygų vedamais kvapais“.

Pirmą kartą viešojoje bibliotekoje viešėjusi kvalifikuota aromaterapijos specialistė, besidominti parfumerija, kvepalais, Rytų kultūra, grožio ir estetikos pasauliu ir tapanti kvepiančius paveikslusmenininkė Rasa Staskonytė edukacijos dalyves pakvietė knygas „skaityti“ kitaip - t.y. pasitelkiant ne tik regą, vaizduotę, bet ir neįprastą knygos pažinimo būdą - uoslę.

Mokslininkai teigia, kad kvapas gali pažadinti emocijas, prisiminimus, tiesiogiai veikia žmogaus nuotaiką bei elgesį instinktyviu ar pasąmonės lygmeniu. Kvapo poveikį žmogaus emocijoms ypač akcentavo rašytojas M. Proustas, todėl kvapų pažadinti prisiminimai vadimai Prousto efektu.

R. Staskonytės teigimu, kvepalų atsiradimo istoriją, jų gaminimo subtilybes atvirai ir itin taikliai atskleidžia Patricko Süskindo knyga „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“. Knygoje pasakojama berniuko, vardu Žanas Batistas Grenujus istorija, gimusio be kūno kvapo, tačiau turėjusio neįtikėtinai fenomenalią uoslę, kuri jam lėmė tapti genialiausiu XVIII a. Prancūzijos parfumeriu. Beje, svajonę sukurti kvepalus turėjo ne tik Patricko Süskindo pagrindinis herojus Grenujus, tačiau ir garsi prancuzų dizainerė Coco Chanel, kurios vardas įamžintas kvepaluose „Chanel Nr. 5“. Edukacijos metu R. Staskonytė kalbėjo ne tik apie kvepiančias knygas, bet ir apie meną kvepintis, kvepėti, uostyti ir užuosti. Pasakojimus apie knygas, kvepiančias šiurpiais ir pikantiškais nuotykiais, istorijomis ir patarimais kvepiančioje tylioje bibliotekoje lydėjo aromatų ir kvepalinių iliustracijų šleifas. Sužavėjo menininkės gebėjimas įtaigiai pasakoti kvepiančių knygų istorijas, jog kartkartėmis buvau priversta apsižvalgyti aplink, ar iš tiesų esu bibliotekoje... Apie įkvepiančias knygas, eterinius aliejus, nišinius kvepalus kalbėjusi aromaterapijos specialistė R. Staskonytė kvietė kiekvienai atrasti sau artimą kvapą, kuris geriausiai atspindėtų mūsų asmenybę ir atskleistų mūsų individualumą.

Beje, edukacijos dalyvės pirmosios turėjo galimybę pažinti ir užuosti menininkės R. Staskonytės gimtajam Rokiškio miestui vardinių kvepalų aromatą, sukurtų garsėjančiame parfumerijos pramone Graso mieste. Diskutuoti apie knygas per kvapo prizmę edukacijos dalyves pakvietusi R. Staskonytė sužadino mumyse didžiulį norą pasinerti į literatūros pasaulį. Jei ir Jūs norite sužinoti koks kvapas slepiasi paties M. Prousto, P. Coelho, P. Süskind kūriniuose, užsukite į biblioteką ir knygose aprašytos istorijos Jums atskleis visas paslaptis!

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė
Regina Vasauskaitė