Pradinis Naujienos Kulautuvos bibliotekoje - susitikimas su vokiečių rašytojais Jutta Noak ir Siegfried Gronau

Kulautuvos bibliotekoje - susitikimas su vokiečių rašytojais Jutta Noak ir Siegfried Gronau

Kulautuvos bibliotekoje - susitikimas su vokiečių rašytojais Jutta Noak ir Siegfried Gronau
Kulautuvos bibliotekoje - susitikimas su vokiečių rašytojais Jutta Noak ir Siegfried Gronau

Birželio 13 dieną Kulautuvos bibliotekoje vykusio susitikimo metu rašytojai: Jutta Noak ir Siegfried Gronau pristatė savo naujausias knygas.

Vilko vaikas - tikriausiai šį žodžių junginį ne vienas jaunesnės kartos atstovas išgirdo visai neseniai, nes ilgą laiką Lietuvoje „vilko vaikų“ tema kalbėti ir rašyti buvo draudžiama. Apie tai mažai kalbėjo ir patys „vilko vaikai“. Vokietijoje, Grossolto mieste gyvenančio Sigfrido Gronau atsiminimų knygoje „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“ pasakojama apie tūkstančius vokiečių vaikų, po Antrojo pasaulinio karo likimo nublokštų į Lietuvą. Skaudžiausia šioje istorijoje yra tai, kad tuo laikotarpiu ne vienas tūkstantis atgabentų vaikų, kuriuos ilgainiui imta vadinti „vilko vaikais“, yra brutalaus sovietinio teroro aukos ir baisių sovietinių nusikaltimų liudininkai. Atkeliavę į Lietuvą dar visai maži jie rado čia prieglobstį ir įleido šaknis, todėl nusipelno, kad jų balsas bylotų tragiškas, sunkiai protu suvokiamas gyvenimo istorijas. S. Gronau atsiminimų knyga „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“ - tai skausmingas pasakojimas apie 1945–1947 metų Karaliaučių, karo pabaigą ir užkariautojų iš rytų anplūdį į jiems svetimas žemes, neapykantą viskam, ką ten rado, žmonių kančias, badą, mirtis, žūtis, prievartavimus. Visa tai autentika, įvykių liudytojo liudijimai, nes tokį gyvenimą patyrė šios knygos autorius.

Vokiečių kilmės rašytoja Jutta Noak nuo 1998 m. gyvena Vokietijoje, rašo lietuvių, vokiečių ir rusų kalbomis. Jos kūrybinėje biografijoje trys poezijos, novelių knygos ir trys išleisti romanai. Rašytoja Jutta Noak augo dviejų kultūrų - lietuvių ir vokiečių - apsuptyje ir sukaupė išskirtinę gyvenimo patirtį. Būdama aktyvi lietuvių bendruomenės narė subūrė besidominčius Lietuvos kultūra lietuvius ir Šiaurės Vokietijoje gyvenančius menininkus. 2007-2009 m. - Hamburgo lietuvių bendruomenės pirmininkė, nuo 2009 m. - Lietuvos rašytojų sąjungos narė, o nuo 2010-ųjų metų ir Lietuvių - vokiečių kultūros draugijos „LiT.art.“ pirmininkė.

Jutta Noak romanas „Raudonos pelytės“ pasakoja klajoklišką vienos šeimos istoriją, nusidriekusią per porą šimtmečių. Rašytoja atveria lietuvių literatūroje dar netyrinėtą temą: Lietuvos vokiečių likimai bei Antrojo pasaulinio karo padariniai žmonėms, atsidūrusiems svetimose valstybėse, jų pastangos išgyventi, pritapti, susivokti savyje, atgauti vidinę pusiausvyrą.

 Kulautuvos bibliotekos vyr. bibliotekininkė
Nijolė Laurynienė