Pradinis Naujienos Kino klube „Atvertas ekranas“ - Andrejaus Tarkovskio filmo „Andrejus Rubliovas“ peržiūra

Kino klube „Atvertas ekranas“ - Andrejaus Tarkovskio filmo „Andrejus Rubliovas“ peržiūra

Andrejaus Tarkovskio filmo  „Andrejus Rubliovas“ filmo peržiūra
Andrejaus Tarkovskio filmo „Andrejus Rubliovas“ filmo peržiūra

Vasario 9 d. kino klube „Atvertas ekranas“ vyko legendinio rusų režisieriaus Andrejaus Tarkovskio filmo „Andrejus Rubliovas“ filmo peržiūra.

Anuomet nesuprastas Sovietų Sąjungos dėl kino gylio ir metafizinių bei siurrealistinių vaizdinių, A. Tarkovskio kinas buvo pasmerktas, bet nepaisant visko, vis tiek jį intelektualioji liaudis mylėjo ir bent Lietuvoje, Sąjūdžio laikais, salėse netilpdavo pasižiūrėti šio režisieriaus darbų ir septintą kartą.

„Andrejus Rubliovas“ – itin epiška ir ilga biografinė juosta, gvildenanti tikėjimo ir abejonės klausimus. Filmas mus nukelia į XV amžių ir pasakoja apie cerkvių ir soborų tapytoją Andrėjų Rubliovą, apimant didžiulį istorinį kontekstą: tikinčiųjų ir netikinčiųjų kultūrą, pagonybės aspektą, Ordą iš Rytų, Lietuvos Didžiąją kunigaikštystę, sąžinės ir akistata su savimi. Ir dar labai daug ko. Filmas milžiniškas – trijų valandų, nespalvotas, bet jaudinantis ir išraiškingas, kaip ir visi A. Tarkovskio filmai, keliantis sudėtingus egzistencinius klausimus. Tikriausiai apie šio filmo tikinčiuosius galima parašyti neblogą mokslinę studiją ir visgi paradoksas – įsiveržę mongolai į soborą išžudo visus karštai tikinčiuosius, o suabejojęs A. Rubliovas ir nebylė pagonė moteris išlieka gyvi. Vėlgi, filme pasakojama apie tikėjimo abejones kaip didžiausią tikėjimo dovaną.

Pirmoji filmo pusė labiau kalba apie Andrejaus Rubliovo kelionę per tikėjimo paribius, o antrojoje daugiau dėmesio skiriama istoriniam kontekstui - ypač batalinėms kovoms. Vienas įdomiausių įvykių buvo ne tos žudynės, bet didžiulio iš sidabro varpo liejimas molio kalne – tiesiog sunku patikėti, kokias technologijas rekonstravo A. Tarkovskis, tad jau vien istoriškai buvo įdomu žiūrėti. 

Kauno raj. savivaldybės viešoji biblioteka vyr. bibliotekininkė
B. Ruzgienė