Pradinis Kraštotyros knygos Straipsniai Kauno rajono paminklai - Suolelis 1919 -1920 m. savanoriams

Kauno rajono paminklai - Suolelis 1919 -1920 m. savanoriams


ghguhu

ZAPYŠKIO SENIŪNIJA
Dievogala, Muziejaus g. 13

Zapyškyje atidengtas ir pašventintas paminklinis suolelis šio krašto nepriklausomybės kovų Vyčio kryžiaus kavalieriams ir savanoriams atminti.

Zapyškio Vyties Kryžiaus kavalieriai:
Stasys Adomaitis, Antanas Aleknavičius, Andrius Jankūnas, Kazys Jonaitis, Baltrus Laurinaitis, Antanas Lovininkaitis, Jonas Martinaitis, Juozas Mažeika, Justinas Naujokas, Antanas Poderis, Stasys Sutkus, Stasys Šileika, Jonas Valentinavičius, Jonas Žemaitis, Juozas Žemaitis, Gabrielius-Jonas Žitinevičius, Jonas Petraitis.

1919-1920 m. pakaunės savanorių vardai įamžinti netradicinės formos paminklais – pusiau atversta istorijos knyga. Idėjos autoriai architektė Violeta Beigienė ir skulptorius Danielius Sodeika įsitikinę, kad tokie paminklai tinka puoselėti istorinę atmintį. „Knygai suteiktos formos, proporcijos ir dydžiai artimi įprastam suoleliui. Prisėdę ant jo, mintimis nusikelsime į istorinius Lietuvos laisvės kovų laikus", – sumanymą aiškino architektė. Paminklą supa pasagos forma pasodinti raudoni žemaūgiai krūmai. Želdinių spalva ir forma, taip pat turi simbolinę prasmę.

Šiam atminties ženklui istorijos knyga su išrašytais pakaunės krašto karžygių vardais pasirinkta neatsitiktinai. Tai yra žurnalisto Viliaus Kavaliausko knygos „Pakaunės krašto karžygiai" tąsa. Istorinių šaltinių duomenimis, į besikuriančią Lietuvos kariuomenę 1919 m. išėjo šimtai Garliavos, Babtų, Čekiškės, Raudondvario, Vandžiogalos, Lapių, Vilkijos, Zapyškio vyrų. V.Kavaliauskas savo knygoje suskaičiavo: net 96 vyrai ir moterys iš pakaunės krašto arba atgulę į jo žemę yra pelnę Vyties Kryžius. Dar gausesnė Kauno krašto savanorių armija – „Versmės" leidyklos duomenimis, joje mažiausiai 645 pavardės.

Lit. : http://www.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/zapyskyje-atidengtas-paminklas-kovotojams-uz-laisve-697518?full

Nuotr.: https://www.krsvbiblioteka.lt/virtualusturas/#